Mətbuat şərhi 18 sentyabr 2019
No:257/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vatikanın xarici dövlətlərlə əlaqələr üzrə katibi (xarici işlər naziri) Pol Riçard Qalaqer ilə görüşdü
Müqəddəs Taxt-Taca rəsmi səfəri çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Vatikanın xarici dövlətlərlə əlaqələr üzrə katibi (xarici işlər naziri) Pol Riçard Qalaqer ilə görüşdü.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Vatikan arasında əlaqələrin inkişafından məmnun olduqlarını ifadə etdilər.
Qarşı tərəf Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən mühüm layihələrə istinad edərək Vatikanda həyata keçirilən bir sıra tarixi abidələrin bərpası işlərini yüksək qiymətləndirdi. Öz növbəsində nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın tarixən müxtəlif mədəniyyətlər və dinlərin nümayəndələrinin sülh şəraitində birgə yaşadığı məkan olduğunu bildirərək, Azərbaycanın milli tolerantlıq ənənələri əsasında dünyada sülh şəraitində birgə yaşayış, qarşılıqlı hörmət və multikulturalizm ideyalarını təşviq etdiyini bildirdi.
Görüş əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi, Azərbaycanın haqlı və ədalətli mövqeyi, habelə, Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Azərbaycan xalqına aid maddi-mədəni və dini irsin talan və məhv edilməsi siyasəti haqqında məlumat verdi.

No:257/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Archbishop Paul Richard Gallagher, Secretary for Relations with States within the Holy See's Secretariat of State
Within his official visit to the Holy See Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Archbishop Paul Richard Gallagher, Secretary for Relations with States within the Holy See's Secretariat of State.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the development of relations between Azerbaijan and the Holy See.
Referring to the significant projects implemented with the direct support of Heydar Aliyev Foundation, the counterpart highly appreciated the restoration of a number of historical monuments in the Vatican. On his term, Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan has historically been a place where the representatives of different cultures and religions co-exist peacefully. The Minister reiterated that on the basis of national traditions of tolerance Azerbaijan promotes the ideas of peaceful co-existence, mutual respect and multiculturalism in the world.
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, just and fair position of Azerbaijan, as well as Armenia’s plundering and destruction policy of the cultural heritage of Azerbaijani people in the occupied territories of Azerbaijan.
At the meeting the sides also exchanged their views on regional and international issues of mutual interest.