Mətbuat şərhi 20 sentyabr 2017 04:30
No:254/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərakatının Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsinin iclasında çıxışı
20 sentyabr 2017 04:30
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun
Qoşulmama Hərakatının Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsinin iclasında çıxışı
Nyu York
19 sentyabr, 2017-ci il
Möhtərəm nümayəndələr,
Dövlətim adından bu tədbirdə iştirak etməkdən və Fələstin xalqı ilə həmrəyliyimizi və Fələstin məsələsinin ədalətli və davamlı həllinə qəti dəstəyimizi bir daha bəyan etməkdən məmnunluq duyuram.
Biz Venesuela Bolivar Respublikası Hökumətinə Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsi iclasının keçirilməsi təşəbbüsünə görə təşəkkür etmək istərdik.
Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin digər üzvləri kimi dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən, bəzi regionlarda siyasi qeyri-sabitliyə, irimiqyaslı yerdəyişmələrə və misligörülməmiş humanitar böhranlara yol açan müharibə və silahlı münaqişələrlə bağlı ciddi narahatdır. İsrail-Fələstin münaqişəsinin həll edilməməsi yalnız bu regiona deyil, beynəlxalq təhlükəsizliyə də təhdid yaradır.
Azərbaycan İsrail-Fələstin münaqişəsinin siyasi həllini dəstəkləyir və Fələstin xalqının yanındadır. Azərbaycan Fələstin münaqişəsinin, Şərqi Qüdsün Fələstin Dövlətinin paytaxtı olmaqla, iki dövlət həllini dəstəkləyir. Bu xüsusda, qardaş Fələstin xalqının sülh, sabitlik və inkişaf uğrunda mübarizəsinə Azərbaycanın tam dəstəyini bir daha bəyan etmək istərdim. Qoşulmama Hərəkatının gələcək sədri kimi, münaqişənin beynəlxalq hüquq və Hərəkatın qəti mövqeyi əsasında sülh yolu ilə həllinə töhfə vermək məqsədilə Azərbaycan bu funksiyadan istifadə etməyə çalışacaq.
Məmnunluqla qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan və Fələstin arasında sıx siyasi dialoq mövcuddur və müxtəlif səviyyələrdə müntəzəm məsləhətləşmələr keçirilir. Azərbaycanın Fələstin hökuməti və xalqına davamlı dəstəyi müxtəlif səviyyələrdə təkrarlanmışdır və Fələstin dövlətinə dəstəyi davam etməkdədir. 2016-cı ilin mayında Azərbaycandan yüksək səviyyəli nümayəndə heyəti Ramallaha rəsmi səfər etmiş və səfər çərçivəsində praktik əməkdaşlığın daha da intensivləşdirilməsini nəzərdə tutan ikitərəfli müqavilələr imzalanmışdır. Həmçinin, Fələstinin Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndələrindən ibarət heyət 2017-ci ilin fevral ayında Bakıya səfər etmişdir.
Ortaq dəyərlər və mədəniyyətdən irəli gələrək, Fələstin və Azərbaycan tarixən bütün beynəlxalq forum və təşkilatlarda əməkdaşlıq etmiş və bir-birini dəstəkləmişlər. Bu həmrəylik ruhu müxtəlif mərhələlərdə öz sübutunu tapmışdır. Azərbaycan 2013-cü ildə “Əl-Qüds Əl-Şərif şəhərinin inkişafına dair strateji planın maliyyələşdirilməsi üçün donor konfransı” və “Fələstin Dövlətinin dəstəklənməsi üçün İslam maliyyə təhlükəsizlik şəbəkəsinin yaradılması” kimi iki uğurlu konfransa ev sahibliyi etmişdir və Müqəddəs şəhərin infrastrukturunun inkişafı və saxlanılması üçün mühüm ianə ayırmışdır. Bu il Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının dəstəyi və BMT-nin Fələstin xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının tətbiqi üzrə Komissiyasının himayəsi ilə Qüds məsələsi üzrə Beynəlxalq Konfransa ev sahibliyi etmişdir. Konfransda Şərqi Qüdsün işğal altındakı son durumu haqqında ən yeni məlumatlar bölüşüldü, son hadisələr təhlil edildi və praktiki yollar araşdırıldı.
5-ci onillikdir davam edən İsrail-Fələstin münaqişəsi humanitar hüquq və insan haqları da daxil olmaqla, beynəlxalq hüquq çərçivəsində nizamlanma baxımından kollektiv, təxirəsalınmaz və qətiyyətli fəaliyyətin təcililiyini zəruri edir. Fələstin məsələsinin beynəlxalq hüquq və müvafiq BMT qətnamələri əsasında ədalətli və davamlı həllinə nail olunması beynəlxalq müdaxilə və münaqişənin özül səbəblərinin aradan qaldırılması üçün siyasi iradə tələb edir.
Fürsətdən istifadə edərək, biz bir daha Fələstin xalqını ayrılmaz hüquqlarının və sülh, azadlıq və ədalət naminə qanuni iradələrinin reallaşdırılması istiqamətindəki səylərini dəstəklədiyimizi bəyan edirik.

No:254/17, Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Meeting of the Ministerial Committee of the Non-Aligned Movement on Palestine
Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Meeting of the Ministerial Committee of the Non-Aligned Movement on Palestine
19 September, 2017
It is a great pleasure for me to participate in this meeting on behalf of my country to reaffirm our solidarity with the Palestinian people and our persistent support for the just and lasting solution to the question of Palestine.
We would like to thank the Government of Bolivarian Republic of Venezuela for its initiative on convening a Meeting of the Ministerial Committee of the Non-Aligned Movement on Palestine.
Azerbaijan as any other member of international community is deeply concerned over wars and armed conflicts in various parts of the world, which lead to political instability in some regions, large-scale displacement and unprecedented humanitarian crisis. The lack of settlement to the Israeli-Palestinian conflict poses threat not only to this region, but also to the international security.
Azerbaijan supports peaceful resolution of the Israeli-Palestinian conflict and stands beside the Palestinian people. Azerbaijan stands for the two-state solution of the Palestinian conflict with East Jerusalem as the capital of the State of Palestine. In this regard, I would like to reaffirm Azerbaijan’s full support to the brotherly people of Palestine in their struggle for achieving peace, stability and sustainable development. As the future chairman of the NAM, Azerbaijan will seek to use this function to contribute to the peaceful resolution of the conflict based on international law, and the solid position of our Movement.
I am pleased to inform that we enjoy close political dialogue and hold regular consultations with Palestine at different levels. Azerbaijan’s unwavering support to the government and people of Palestine has been repeated at various levels and my country continues to support the government of Palestine. A high level delegation from Azerbaijan paid an official visit to Ramallah in May 2016 and bilateral agreements were signed aimed at further intensification of practical cooperation. It was reciprocated by a high-level delegation representing the Ministry of Foreign Affairs of Palestine visiting Baku in February 2017.
Emanating from shared values and culture, Palestine and Azerbaijan historically cooperated and supported each other in all international forums and organisations. The spirit of this solidarity has been proved in different instances. Azerbaijan has hosted two successful conferences, namely, “The donor’s conference to finance the strategic plan for the development of the city of Al-Quds Al-Sharif” and “The establishment of Islamic financial safety net in support of the state of Palestine” in 2013 and made significant donations for the development and maintenance of the holy city’s infrastructure. This year Azerbaijan hosted the International Conference on the Question of Jerusalem under auspices of the United Nations Committee on the Exercise of the Inalienable Rights of the Palestinian People with the support of the Organization for Islamic Cooperation. The Conference provided up-to-date information on the current situation in East Jerusalem under occupation, examined the latest developments, and explored practical ways.
The Israeli-Palestinian conflict underscores the urgency of acting collectively, immediately and determinedly to end this five decade conflict in accordance with international law, including humanitarian and human rights law. It requires international intervention and political will to address the root causes of the conflict in achieving a just, lasting solution to the question of Palestine in all its aspects based on international law and relevant UN resolutions.
Having this opportunity, we once again support the Palestinian government in their efforts to realize their inalienable rights and legitimate national aspirations for peace, freedom and justice.