Mətbuat şərhi 05 oktyabr 2018
No:253/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Əfqanıstan səfirini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov Əfqanıstan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Mohammad Taqi Xalilinin diplomatik fəaliyyəti müddətində ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlığın inkişafı naminə səylərini yüksək qiymətləndirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyası çərçivəsində Nyu-Yorkda Əfqanıstan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Səlahuddin Rəbbani ilə faydalı müzakirələr apardığını diqqətə çatdırdı. Təhlükəsizlik sahəsində Azərbaycanın Əfqanıstanla sıx əməkdaşlıq etdiyini qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xəttinin nəqliyyat sahəsində Əfqanıstan üçün də yeni imkanlar açdığını qeyd etdi.
Səfir Mohammad Taqi Xalili diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi və iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin inkişafı üçün səylərini əsirgəmədiyini vurğuladı.

No:253/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Ambassador of Afghanistan upon the termination of his diplomatic tenure
Minister Elmar Mammadyarov commended Ambassador of the Islamic Republic of Afghanistan to the Republic of Azerbaijan Mohammad Taqi Khalili’s efforts in development of friendship and cooperation between our countries during his diplomatic mission.Minister Elmar Mammadyarov underlined fruitful discussions held with Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan Salahuddin Rabbani in New York on the sidelines of the 73rd session of the UN General Assembly. Underlining Azerbaijan’s close cooperation with Afghanistan in the field of security Minister Elmar Mammadyarov emphasized his confidence that the Baku-Tbilisi-Kars railway project will open new transport opportunities for Afghanistan as well. Ambassador Mohammad Taqi Khalili expressed his gratitude for the support provided to run his diplomatic activities and noted that he speared no efforts to enhance bilateral relations during his diplomatic mission.