Mətbuat şərhi 18 sentyabr 2017
No:253/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda təhsil almış laoslu tələbələrlə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Laos Xalq Demokratik Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycanda təhsil almış laoslu tələbələr qrupu ilə görüşdü.
Nazir Elmar Məmmədyarov təhsil sahəsinin Azərbaycan və Laos arasında ikitərəfli humanitar münasibətlərdə xüsusi yer tutduğunu və bu sahədə tarixə söykənən ənənəvi əməkdaşlığın davam etdirilməsi və irəlilədilməsinin vacib olduğunu qeyd etdi. O həmçinin, Laosa rəsmi səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlərdə təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün qarşılıqlı xoş niyyətin ifadə edildiyini bildirdi.
Görüşdə məzunlar adından çıxış edən natiqlər, Laosun hakim partiyasının Beynəlxlaq əlaqələr komitəsinin rəhbəri, Attepeu əyalətinin qubernatoru, xarici işlər nazirinin müavini və mədənçilik və enerji nazirinin müavini Azərbaycan və Laos arasında dostluq körpüsünün əsasını qoyduqlarını bildirərək, müxtəlif dövrlərdə göstərilmiş kömək və dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür etdilər. Həmçinin Azərbaycanda təhsil almış tələbələrin hazırda Laosun müxtəlif dövlət qurumlarında yüksək vəzifələrdə çalışdıqlarını əlavə etdilər.
Onlar həmçinin Azərbaycanda təhsil almış laoslulardan ibarət Assosiasiyanın yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etdilər. Nazir E.Məmmədyarov Assosiasiyanın yaradılmasının humanitar sahədə, xüsusilə təhsil sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhvə verəcəyini vurğuladı və təşəbbüsü dəstəklədiyini bildirdi.

Press release 18 September 2017
Within the framework of official visit to Lao PDR Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with a group of Laotian students studied in Azerbaijan.
Minister Mammadyarov noted that the education field occupies a special place in bilateral humanitarian relations between Azerbaijan and Lao, and it is important to continue this historical cooperation. He also said that during his official visit to Lao, both sides expressed mutual intentions for further development of relations in the field of education.
Speaking on behalf of the graduates, Head of External Relations of the Central Party Committee, the Governor of Attepou province, Deputy Foreign Minister and Deputy Minister of Mining and Energy, thanked Azerbaijan for the support at various times. They also proudly stated that those graduates formed bridge between Azerbaijan and Laos. Adding that graduates from the Universities of Azerbaijan are currently working in high positions in various government agencies.
Graduates also initiated the establishment of the Azerbaijan-Educated Laotian Alumni Association. Minister E.Mammadyarov stressed that the establishment of the Association would contribute to the expansion of humanitarian cooperation, in particular in the field of education, and expressed his support for the initiative.