No:252/19, Nazir Elmar Məmmədyarov BMT-nin Kənd Təsərrüfatı və Ərzaq Təşkilatının baş direktoru ilə görüşüb
17 sentyabr 2019 05:50
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Romada BMT-nin Kənd Təsərrüfatı və Ərzaq Təşkilatının (FAO) baş direktoru Qu Donyqu ilə görüşüb. FAO-nun baş direktoru vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə Qu Donqyunu təbrik edən nazir Elmar Məmmədyarov ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və Azərbaycanla FAO arasında əməkdaşlığın daha da güclənəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Təbriklərə görə təşəkkürünü bildirən Qu Donqyu hazırkı vəzifəsində ilk xarici işlər naziri olaraq Elmar Məmmədyarov ilə görüşündən məmnunluğunu ifadə edib, Azərbaycanı MDB məkanında FAO ilə ən səmərəli əməkdaşlıq edən ölkə kimi qiymətləndirib. Qu Donqyu Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın FAO-nun xoşməramlı səfiri kimi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və FAO-nun Azərbaycanda Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin yaradılmasını müsbət təcrübə kimi dəyərləndirib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının ilk illərində Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində kənd təsərrüfatına yararlı torpaqların bir hissəsinin işğala məruz qalmasının və 1 milyondan çox azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün düşməsinin ölkəmizdə kənd təsərrüfatı sektoruna da böyük ziyan vurduğunu və ərzaq təhlükəsiziliyinin təmin edilməsində ciddi çətinliklər yaratdığını bildirib. Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, aqrar sahəyə dövlət qayğısı və bu istiqamətdə aparılan islahatların nəticəsi olaraq, kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarının istehsalı sektorunda əldə edilmiş nailiyyətlər barədə məlumat verib. Ölkəmizin FAO ilə əməkdaşlığının əhəmiyyətindən danışan nazir Elmar Məmmədyarov, bu xüsusda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın və IDEA İctimai Birliyinin töhfələrini xüsusilə vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan-FAO əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri, habelə bu əməkdaşlığın Cənub-Cənub tərəfdaşlığı çərçivəsində və üçüncü ölkələrin də cəlb olunması yolu ilə inkişafı istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdən sonra nazir Elmar Məmmədyarov FAO-nun baş qərargahında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə təsis edilmiş “Azərbaycan otağı”na baxış keçirib. Elmar Məmədyarovun nəzərinə çatdırılıb ki, Azərbaycanın mədəniyyətini və milli ruhunu əks etdirən “Azərbaycan otağı” öz dizaynı, cəlbediciliyi və praktikliyi baxımından FAO rəsmiləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

Press release 17 September 2019 05:50
No:252/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Director-General of the Food and Agriculture Organization of the United Nations
17 September 2019 05:50
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Qu Dongyu, the Director-General of the Food and Agriculture Organization (FAO) of the United Nations. Congratulating Qu Dongyu on his election as the Director-General of FAO, Minister Elmar Mammadyarov wished him success in his activities and expressed confidence that cooperation between Azerbaijan and FAO will be further developed.
Expressing his gratitude for the congratulations, Director-General Qu Dongyu voiced his satisfaction with the meeting with Elmar Mammadyarov as the first foreign minister he meets in his current position, and regarded Azerbaijan as the most effectively cooperating country with FAO. Gu Dongyu highly appreciated the activities of the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva as Goodwill Ambassador of the FAO and called the establishment of FAO Partnership and Coordination Office in Azerbaijan as a positive experience.
Minister Elmar Mammadyarov said that military occupation of part of suitable agricultural lands of Azerbaijan since the first years of restoration of independence of the country and having more than 1 million refugees and IDPs as a result of the occupation, seriously affected the agriculture sector of the country and posed serious problems in ensuring food security.
Elmar Mammadyarov briefed on the achievements in the agricultural and food production sector, as a result of the economic diversification, government support for the agricultural sector and the reforms carried out in this direction. Speaking about the importance of our country's cooperation with FAO, Minister Elmar Mammadyarov emphasized the contributions of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder of IDEA Public Union, Leyla Aliyeva.
The sides exchanged views on prospects of development of Azerbaijan-FAO cooperation, as well as the development of this cooperation within the South-South Partnership framework and involvement of third parties.
Following the meeting, Minister Elmar Mammadyarov got familiar with the “Azerbaijan Room” established with the support of the Heydar Aliyev Foundation at the FAO Headquarters. Minister Mammadyarov was informed that the “Azerbaijan Room”, reflecting the culture and national spirit of Azerbaijan, is highly appreciated by FAO officials for its design, attractiveness and practicality.