Mətbuat şərhi 16 sentyabr 2017
No:252/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Laos Xalq Demokratik Respublikası Milli Assambleyasının Sədr müavini Bouttanavong Bounpone ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Laos Xalq Demokratik Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Milli Assambleyasının Sədr müavini Bouttanavong Bounpone ilə görüşüb.
Milli Assambleyanın sədr müavini Bouttanavong Bounpone Azərbaycan nümayəndə heyətini səmimiyyətlə qarşıladı və bu səfərin ölkələrimiz arasında dostluğun inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin təşviqi və inkişafı baxımından vacibliyini deyən Nazir Elmar Məmmədyarov 18-20 iyun 2017-ci il tarixində Laoslu həmkarının Azərbaycana rəsmi səfərini xoş təəssüratlarla xatırladaraq, Laosa ilk rəsmi səfərindən məmnunluq hissi keçirdiyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov parlament diplomatiyasının ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rola malik olduğunu qeyd edərək, qanunverici orqanlarda dostluq qruplarının yaradılmasının təşviq edilməsinə diqqəti çəkdi.
Görüşdə tərəflər humanitar sahədə, xüsusən də təhsil sahəsində hələ Sovet İttifaqı dövründən başlayan uğurlu əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tələbə və tədqiqatçıların mübadiləsinin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Qeyd olundu ki, 2000-dən artıq laoslu Azərbaycanda təhsil alıb və onlar müxtəlif sahələrdə Laosun inkişafında yaxından iştirak edirlər.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın regionda rolu, ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat-infrastruktur və enerji layihələri barədə həmsöhbətə məlumat verərək diqqəti Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalı, münaqişənin həll edilməsi istiqamətində aparılan danışıqlara çəkdi.
Görüşdə iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndiriməsi, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikri mübadiləsi aparıldı.

No:252/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Bounpone Bouttanavong, Vice-President of the National Assembly of Lao People`s Democratic Republic
16 September 2017 02:58
Vice-President of the National Assembly of Lao PDR Bounpone Bouttanavong warmly welcomed the Azerbaijani delegation and expressed his assurance that this visit will contribute to the development of friendly ties between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned the significance of exchange of high level visits in order to promote bilateral relations and cooperation. Recalling his Laotian counterpart’s official visit to Azerbaijan Elmar Mammadyarov expressed his satisfaction with his first official visit to Laos.
He drew attention to the significant role of parliamentary diplomacy in advancing bilateral relations and talked about the establishment of Friendship Groups in legislative bodies.
At the meeting the sides stressed the importance of enhancement of successful cooperation in human resource development, particularly in the field of education and continuation of exchange of students and researchers based on the traditions established since the Soviet times. It was mentioned that more than 2000 Laotian students studied in Azerbaijan and now they are closely involved in the development of Laos in different fields.
Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about Azerbaijan’s role in the region, large-scale transport-infrastructure and energy projects launched with the initiative of Azerbaijan. He also drew attention to the occupation and aggression of Armenia against Azerbaijan and ongoing negotiation process on the settlement of the conflict.
At the meeting the sides exchanged views on the expansion of legal-treaty base between two countries and cooperation issues within the framework of the international parliamentary organizations.