Mətbuat şərhi 13 sentyabr 2019
Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin davam etməsi və hərbi işğala əsaslanan mövcud status-quo vəziyyətinin möhkəmlənməsinə yönəlik addımları, o cümlədən bu ölkə rəhbərliyinin son dövrdə səsləndirdiyi anneksionist bəyanatlar əsasən daxili auditoriyaya yönəlmiş olsalar belə, bölgədə vəziyyətin kəskinləşməsinə xidmət etdi. Onlar, beynəlxalq hüququn açıq şəkildə tapdalanması ilə yanaşı, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə beynəlxalq vasitəçilərin uzun illər apardığı səylərini demək olar ki, şübhə altına alan çox təhlükəli bir gərginlik yaratdı.
Azərbaycan Hökuməti Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyətsiz ritorikasını münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesini pozmaq cəhdi kimi dəyərləndirərək, bununla bağlı vaxtında qəti etirazını bildirdi və məsələ beynəlxalq təsisatların diqqətinə çatdırıldı. AR Xarici İşlər naziri tərəfindən BMT və ATƏT-in Baş katiblərinə, ATƏT-in  Minsk Qrupunun həmsədrlərinə, eləcə də Minsk Qrupu üzv ölkələrinin xarici işlər nazirlərinə ünvanlanmış məktublarda Azərbaycan ərazilərinin işğalı və bu ərazilərdə tarixən yaşayan azərbaycanlıların qanlı etnik təmizlənməsi ilə nəticələnən Ermənistanın dövlət səviyyəsində işğalçılıq siyasətinin bu ölkə rəhbərliyinin son bəyanatlarında açıq şəkildə etiraf edildiyi vurğulandı və hərbi işğalın doğurduğu beynəlxalq hüquqi məsuliyyət məsələlərinə diqqət yönəldilərək, beynəlxalq ictimaiyyətin qəti mövqeyinin işğalçı Ermənistanın özünü cəzasızlıq şəraitində hiss etməsinə imkan verməməli olduğu qeyd edildi. Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən, həmçinin Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının bütün üzv dövlətlərinə bu xüsusda eyni məzmunlu notalar ünvanlandı.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü öz şərhlərində mövcud vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edərək, verilən bəyanatların münaqişənin dinc yolla nizamlanmasına yönəldilmiş ümumi səylərin kontekstinə uyğun gəlməli və həssas danışıqlar prosesində tarazlığın pozulmasına gətirməməli olduğunu bəyan etdi. ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Ermənistan Baş nazirinin bəyanatına münasibət bildirərək, şiddəti təbliğ edən və gərginliyi artıran ritorikadan uzaq olmağa və tərəfləri dialoq prosesinə diqqət yetirməyə çağırdı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu həlli üzrə Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin vasitəçiliyi ilə uzun illərdir ki, aparılan danışıqların mahiyyətini münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, o cümlədən beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri, ilk növbədə isə BMT TŞ-nin məlum qətnamələri əsasında həllinin təmin edilməsi təşkil edir. Bu isə həmsədr ölkələrin bəyanatlarında, o cümlədən 9 mart 2019-cu il tarixli, dəfələrlə qeyd edildiyi kimi, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin boşaldılması və bu torpaqlardan didərgin salınmış insanların öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətlə geri dönüşünün təmin edilməsini nəzərdə tutur.
Azərbaycanın ərazilərini hərbi işğal edərək bu ərazilərdəki yerli azərbaycanlıları qanlı etnik təmizləməyə məruz qoyan Ermənistanın, beynəlxalq hüququn öz müqəddəratını müəyyən etmə prinsipinin xeyirxah məqsədlərindən öz işğalçı siyasətini gizlətmək üçün sui istifadə etməsi yolverilməzdir. Azərbaycan tərəfi hər zaman israrla bəyan edir ki, ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinin statusu yalnız bu ərazilərdən didərgin salınmış azərbaycanlı icmanın Dağlıq Qarabağdakı doğma evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli geri dönüşü təmin olunduqdan sonra hər iki icmanın iştirakı ilə birgə baxıla bilər.
Məlumdur ki, Ermənistan tərəfi münaqişənin tənzimlənməsi ilə bağlı beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərar və qətnamələr, eləcə də, ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin mandatı ilə yaxından tanışdır. Həmsədrlərin bəyanatlarında qeyd olunduğu kimi münaqişənin sülh yolu ilə həlli BMT Nizamnaməsi, Helsinki Yekun Aktının müddəaları, BMT Təhlükəsizlik Şurasının və ATƏT-in qərarları üzərində qurulmalıdır.
Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyətsiz və destruktiv mövqeyi, sözdə hər zaman səsləndirdikləri münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nəinki xidmət etmir, əksinə münaqişənin həlli istiqamətində aparılan sonuncu müzakirələrin mahiyyəti ilə ziddiyyət təşkil edir və danışıqlar prosesinin məhv edilməsi cəhdi deməkdir.
N.Paşinyan onu da birmənalı şəkildə dərk etməlidir ki, millətçi-təxribatçı dairələrin təzyiqi altında danışıqlar prosesini tərk edən tərəf mütləq uduzacaqdır. Buna görə də onun ATƏT-in Minsk Qrupunun vasitəçiliyi ilə Azərbaycanla razılaşmaqdan başqa çarəsi yoxdur. Ermənistan rəhbərliyi bu istiqamətdə ardıcıl və dönməz şəkildə nə qədər sürətlə irəliləməyə başlasa, o qədər də tez erməni xalqı qonşuları ilə sülh şəraitində davamlı inkişaf yoluna qədəm qoya biləcəkdir.
Bununla belə, növbəti dəfə Ermənistan tərəfinə xatırladırıq ki, BMT Nizamnaməsinin 25-ci maddəsinə uyğun olaraq, bütün üzv ölkələr Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarını yerinə yetirməlidirlər. Bu müddəaya Ermənistan tərəfindən əməl edilməyəcəyi təqdirdə, BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə istinadən Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyini bərpa edəcəyindən Ermənistan rəhbərliyi heç bir şübhə etməsin.

No:249/19, Press release of MFA of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
The continuation of the aggressive policy of Armenia and its steps aimed at consolidating the current status quo based on military occupation, including the recent annexation statements by the leadership of this country, even if they were mainly intended for an internal audience, caused the escalation of the situation in the region. Along with a clear violation of international law, they created a very dangerous tension, practically casting doubt on the long-term efforts undertaken by international mediators to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
The Azerbaijani Government timely expressed a strong protest over the irresponsible rhetoric of the Armenian leadership, considering it as an attempt to disrupt the negotiation process, and this position was brought to the attention of international institutions. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan sent letters addressed to the UN and OSCE Secretary Generals, the OSCE Minsk Group Co-Chairs, as well as the Foreign Ministers of the Minsk Group member countries, emphasizing that in their latest statements, the Armenian leadership directly admitted to pursuing an aggressive policy at the state level, which led to the occupation of Azerbaijani territories and bloody ethnic cleansing of the Azerbaijani population historically residing there, and also drawing attention to international legal responsibility of a military occupation, and noted that the strong position of the international community should not allow aggressor state Armenia feel impunity. On this issue, the Ministry of Foreign Affairs also sent the appropriate note verbales to all member states of the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation.
In her comments, the Official Representative of the Russian Foreign Ministry, expressing concern over the situation, said that the statements should fit into the context of the general efforts aimed at a peaceful settlement, and they should not lead to an imbalance in the fragile negotiation process. The US Ambassador to Azerbaijan, expressing his attitude to the statements of the Prime Minister of Armenia, also pointed out the need to refrain from rhetoric that promotes violence and increases tension, and urged the parties to focus on the dialogue process.
The essence of the negotiations on the peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict conducted over many years with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chair countries is about ensuring the resolution of the conflict on the basis of the norms and principles of international law, including decisions and resolutions of international organizations, primarily the well-known UN Security Council resolutions. And this, as was repeatedly indicated in the statements of the co-chairing countries, including the one issued on March 9, 2019, envisages the liberation of the occupied territories of Azerbaijan and ensuring the return of displaced persons to their homes in safety and dignity.
It is unacceptable that Armenia, which carried out military occupation of the territories of Azerbaijan, subjected the local Azerbaijani population to bloody ethnic cleansing, hides behind the noble goals of the principle of self-determination enshrined in international law to mask its occupation policy. The Azerbaijani side has always stated and insisted that the issue of the status of the Nagorno-Karabakh region of our country can be considered only with the joint participation of the both communities after ensuring the safe and dignified return of the expelled Azerbaijani community to their homelands in Nagorno-Karabakh.
It is known that the Armenian side is closely acquainted with the decisions and resolutions adopted by international organizations to resolve the conflict, as well as with the mandate of the co-chairs of the OSCE Minsk Group. As noted in the statements of the latter, a peaceful settlement of the conflict should be based on the UN Charter, the provisions of the Helsinki Final Act, decisions and resolutions of the UN Security Council and the OSCE.
The irresponsible and destructive position of the Armenian leadership not only doesn’t serve the purpose of a peaceful resolution of the conflict as hypocritically stated in Yerevan, but on the contrary, it goes against the essence of the latest discussions on the settlement and aims to try to destroy the negotiation process.
Mr. Pashinyan should also make clear that a party that leaves the negotiation process under pressure from national provocateurs will definitely be a losing side. Therefore, he has no choice but to negotiate with Azerbaijan through the mediation of the OSCE Minsk Group. And the faster the Armenian leadership begins to move in that direction in a consistent and irreversible way, the sooner the Armenian people will be able to enter the path of sustainable development in peace with their neighbors.
At the same time, we again remind the Armenian side that, in accordance with the Article 25 of the UN Charter, all Member States must implement the decisions of the Security Council. If the requirements of this provision are not fulfilled by Armenia, then the leadership of this country should not in any way doubt that Azerbaijan will restore its sovereignty within internationally recognized borders under the Article 51 of the UN Charter.