No:247/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniyanın xarici işlər, ittifaq və inkişaf məsələləri üzrə dövlət katibi Devid Ləmmi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
17 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Böyük Britaniyanın xarici işlər, ittifaq və inkişaf məsələləri üzrə dövlət katibi Devid Ləmmi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlıq məsələləri, İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində mövcud regional vəziyyət, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin perspektivləri müzakirə olunub.
Birləşmiş Krallıq naziri Qurtuluş Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının milli bayramı – Kralın Təvəllüd Günü münasibətilə edilmiş təbriklərə görə təşəkkür edib. O həmçinin Əhmədabad şəhəri yaxınlığında “Air India” şirkətinə məxsus sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğraması nəticəsində Böyük Britaniya vətəndaşlarının həlak olması ilə bağlı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən göndərilmiş başsağlığı məktubunu yüksək dəyərləndirdiklərini bildirib. Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində təbrikə görə təşəkkür edib və başsağlığı diləklərini çatdırıb.
Tərəflər İsrail-İran toqquşması nəticəsində bölgədə yaranmış təhlükəsizlik vəziyyətindən ciddi şəkildə narahat olduqlarını bildirib, vəziyyətin daha da gərginləşməsinin qarşısını almaq məqsədilə diplomatik yollarla təmasların və danışıqların davam etdirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıblar.

No:247/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs of the United Kingdom, David Lammy
17 June 2025 21:28
On 17 June 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs of the United Kingdom, David Lammy.
During the telephone conversation, issues of cooperation between the two countries, the current regional situation arising from the Israel-Iran confrontation, as well as the prospects of the peace process between Azerbaijan and Armenia were discussed.
The UK Minister conveyed congratulations on the occasion of Liberation Day and expressed gratitude for the congratulations extended on the national holiday of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland – the King’s Birthday. He also noted that they highly appreciate the condolence letter sent by President Ilham Aliyev regarding the death of UK citizens as a result of the crash of a passenger aircraft belonging to “Air India” near the city of Ahmedabad. Minister Jeyhun Bayramov, in turn, expressed gratitude for the congratulations and conveyed his condolences.
The sides expressed serious concern over the security situation in the region resulting from the Israel-Iran confrontation and emphasized the importance of continuing diplomatic contacts and negotiations in order to prevent further escalation.