No:246/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşa Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Marek Pravda ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
5 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşa Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi (nazir müavini) Marek Pravda ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Polşa arasında əməkdaşlıq məsələləri, habelə postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin, xüsusilə iqtisadi, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, bağlantılar, təhsil, humanitar sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafında bu kimi səfərlərin, o cümlədən siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin vacib rolu olduğunu vurğulayıb.
İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin bu sahədə mövcud potensiala mütənasib olaraq artırılmasının, habelə iqtisadi-ticari sahədə perspektivlərin müzakirəsi baxımından Azərbaycan Respublikası ilə Polşa Respublikası arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın əhəmiyyəti qeyd edilib.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyimiz çərçivəsində görülən işlər və gələcək planlar barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, sədrliyimiz çərçivəsində iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində Polşa tərəfi ilə əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə sahəsində görülən işlər, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesindən bəhs edərək, bölgədə sülh quruculuğu üçün münbit şəraitin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin və Polşa nazir müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin iştirakı ilə Azərbaycan-Polşa strateji tərəfdaşlığına dair məsləhətləşmələr keçirilib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq mövzuları müzakirə olunub.

No:246/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Marek Prawda
05 June 2024 17:05
On 5 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the State Secretary (Deputy Minister) of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Marek Prawda.
During the meeting, an exchange of views was held on cooperation issues between Azerbaijan and Poland, as well as on the current regional situation in the post-conflict period.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that such visits, as well as the mechanism of political consultations, play an important role in the development of partnership relations between the two countries, particularly in the fields of economy, trade, investments, energy security, connectivity, education and humanitarian sphere.
It was noted that increasing the trade turnover between the two countries in proportion to the existing potential in this field, as well as the importance of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Poland in terms of discussing prospects in the economic and trade sphere.
Minister Jeyhun Bayramov, providing the other side with detailed information on the work carried out and future plans within the framework of our chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), brought to attention that there are additional opportunities for cooperation with the Polish side in combating climate change within the framework of our chairmanship.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation, the work carried out in the field of combating the mine threat, and the normalization process between Azerbaijan and Armenia, brought to attention that there are favorable conditions for peacebuilding in the region.
Subsequently, consultations on the Azerbaijan–Poland strategic partnership were held with the participation of the delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Fariz Rzayev, and the delegation led by the Deputy Minister of Poland.
During the consultations, topics of cooperation between the two countries within bilateral, regional and international organizations frameworks were discussed.