Mətbuat şərhi 12 sentyabr 2020
No:246/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Misir Ərəb Respublikasının səfiri arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
11 sentyabr 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adel İbrahimi qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Misir arasında münasibətlərin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edərək, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə mövcud olan əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi. İki ölkə arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məmnunluqla vurğulandı.
Misir səfiri Adel İbrahim Misir Ərəb Respublikasının Xarici İşlər naziri Sameh Şukrinin səmimi təbriklərini nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırdı və naziri Misirə rəsmi səfərə dəvət etdi.
Tərəflər iki ölkə arasında qarşılıqlı səfər mübadilələrinin həyata keçirilməsi, Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti, pandemiyadan sonra birbaşa uçuş reyslərinin bərpası və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Həmçinin iqtisadi, ticarət, turizm sahələrində əlaqələrin daha da genişləndiriməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd etdilər.
Nazir Misir səfirinə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və onun ağır nəticələri, Ermənistanın davam edən təcavüzkar siyasəti, Ermənistan silahlı qüvvələrinin sərhəddə törətdiyi sonuncu hərbi təxribatı, işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrimizdə Ermənistanın həyata keçirdiyi qeyri-qanuni fəaliyyəti, o cümlədən qanunsuz məskunlaşdırma siyasəti və bu yolla münaqişənin həlinə, eləcə də azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına geri qayıtmasına maneə törətdiyi barədə ətraflı məlumat verdi. Misir Ərəb Respublikası da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin müddəalarına, xüsusilə də BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri dönməsinin zəruriliyi vurğulandı.
Misir səfiri Adel İbrahim öz növbəsində, Misirin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini və münaqişənin sülh yolu ilə həllinin tərəfdarı olduğunu bildirdi.

Press release 12 September 2020
No:246/20, Information of the Press Service Department of the Minsitry of Foreign Affairs on the meeting between Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Ambassador of the Arab Republic of Egypt
On 11 September, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the Ambassador of the Arab Republic of Egypt, Adel Ibrahim.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov noted the special importance of the relations between Azerbaijan and Egypt, and highly valued the existing relations between both countries in political, economic, cultural and other areas. The cooperation and mutual support between the countries on bilateral and multilateral platforms were emphasized with satisfaction.
Ambassador of Egypt Adel Ibrahim conveyed the sincere congratulations of the Minister of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt Sameh Shoukry to the attention of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and invited the Foreign Minister of Azerbaijan to pay an official visit to Egypt.
The sides exchanged their views about the realization of mutual visits between two states, the activity of the Intergovernmental Commission, the restoration of direct flights after pandemic and other issues. Also, it was noted that great potential exists for further enhancement of relations in the economic, trade and tourism spheres.
Foreign Minister informed the Egyptian Ambassador about the Armenia-Azerbaijan conflict and its serious consequences, the continued aggression policy of Armenia, the recent military provocation by the Armed Forces of Armenia along the border, the illegal activities carried out by Armenia in the occupied Nagorno-Karabakh and other adjacent regions of the Republic of Azerbaijan, including illegal resettlement policy, which undermine the peaceful resolution of the conflict and return of the Azerbaijani IDPs to their native lands. The necessity of full and unconditional withdrawal of occupying forces of Armenia from all territories of Azerbaijan and the return of the IDPs to their native lands in accordance with the decisions and resolutions of the international community, including the Arab Republic of Egypt, particularly the demands of the UN Security Council resolutions were emphasized.
Ambassador of Egypt in his turn expressed support of Egypt to the territorial integrity of Azerbaijan and noted that his country advocates the peaceful settlement of the conflict.