No:245/24, Azərbaycan Respublikası ilə Macarıstan arasında strateji dialoqun ikinci iclasına dair mətbuat məlumatı
5 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizə səfəri çərçivəsində Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Nazirlər arasında keçirilən təkbətək görüşdən sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə strateji dialoqun ikinci iclası keçirilib.
Strateji dialoqun ikinci iclasında Azərbaycan və Macarıstan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivləri, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, gələcək plan və layihələr, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında mövcud siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfər və təmasların, parlament diplomatiyasının, habelə strateji dialoq və siyasi məsləhətləşmələr kimi mexanizmlərin tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
İclas zamanı ikitərəfli əsasda Azərbaycan və Macarıstan arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, bərpaolunan enerji ehtiyatları, humanitar, təhsil, mədəniyyət və s. istiqamətlər üzrə çoxşahəli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə, iqtisadi əlaqələrin daha da gücləndirilməsi baxımından potensialın mövcudluğu, bu istiqamətdə perspektivlərin müzakirəsi istiqamətində Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında İqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Komissiyanın rolu vurğulanıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, ATƏT, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəyin təqdirəlayiq olduğu bildirilib.
İclasda Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyinin prioritet istiqamətləri, danışıqlar və hazırlıq işləri, habelə əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirə aparılıb.
Qarşı tərəf, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan yenidənqurma, minatəmizləmə fəaliyyəti, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin hazırkı vəziyyəti barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Macarıstanın aparılan quruculuq işlərinə töhfəsi, regional sülh səylərinə göstərdiyi dəstəyi, habelə prosesə töhfə verməyən addımlara qarşı sərgilədiyi mövqe minnətdarlıqla qeyd olunub.
Daha sonra nazirlər Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında Konsulluq məsələləri üzrə Əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu, habelə Azərbaycan-Macarıstan Strateji Dialoqunun 2-ci iclasının protokolunu imzalayıblar.
Strateji dialoqun ikinci iclasından sonra keçirilmiş mətbuat konfransı zamanı nazirlər iclasın nəticələri barədə bəyanatlarla çıxış edib, media nümayəndələrinin suallarını cavablandırıblar.

No:245/24, Press release on the second meeting of the Strategic Dialogue between the Republic of Azerbaijan and Hungary
05 June 2024 16:21
On 5 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Péter Szijjártó, within the framework of his visit to our country.
Following the tête-à-tête meeting between the ministers, the second meeting of the Strategic Dialogue was held with the participation of the delegations of both sides.
During the second meeting of the Strategic Dialogue, prospects for the development of strategic partnership relations between Azerbaijan and Hungary, issues of cooperation within regional and international organizations, future plans and projects, as well as the current situation in the region in the post-conflict period were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the existing political dialogue between the two countries, mutual visits and contacts, parliamentary diplomacy, as well as mechanisms such as the Strategic Dialogue and political consultations contribute to the development of partnership relations.
During the meeting, an exchange of views was held on issues on the multifaceted cooperation agenda between Azerbaijan and Hungary on a bilateral basis in the fields of economy, trade, investments, energy security, renewable energy resources, humanitarian, education, culture and others. In particular, the existence of potential for further strengthening economic relations and the role of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Governments of Azerbaijan and Hungary in discussing prospects in this direction were emphasized.
It was emphasized during the meeting that the development and transmission direction of the renewable energy sector is one of the important components of our strategic partnership relations, and that it is necessary to continue activities aimed at advancing the Black Sea submarine cable/Green Middle Corridor initiative in this direction.
It was stated that cooperation and mutual support within regional and international organizations, particularly within the framework of the United Nations, the OSCE, and the Organization of Turkic States, are commendable.
During the meeting, discussions were held on the priority directions of Azerbaijan’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), the negotiation and preparatory works, as well as cooperation opportunities.
The other side was also provided with detailed information on the current situation in the region in the post-conflict period, the reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation, demining activities, and the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
The contribution of Hungary to the ongoing reconstruction works, its support for regional peace efforts, as well as its position against steps that do not contribute to the process were noted with gratitude.
Subsequently, the ministers signed the Memorandum of Understanding on Cooperation in Consular Affairs between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, as well as the protocol of the second meeting of the Azerbaijan–Hungary Strategic Dialogue.
Following the second meeting of the Strategic Dialogue, during the press conference held, the ministers delivered statements on the results of the meeting and answered questions from media representatives.f