No:244/24, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının Suriyadan repatriasiyasına dair mətbuat məlumatı
4 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində, Suriya Ərəb Respublikasının ərazisində yerləşən düşərgələrdə saxlanılan 5-i uşaq və 1-i qadın olmaqla 6 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
İlk növbədə repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib və daha sonra Türkiyə Respublikası ərazisinə keçidinə nail olunub.
İraq və Suriyadan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri Türkiyə Respublikasına ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsinin həyata keçirilməsi təmin olunub. Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız təyyarə bileti və Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnamələri ilə təmin edilib.
4 iyun 2024-cü il tarixində nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə qeyd olunan vətəndaşların ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.

No:244/24, Press release on the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan from Syria
On 4 June 2024, as a result of phased and coordinated measures taken by the Government of the Republic of Azerbaijan, the repatriation to our country of 6 citizens of the Republic of Azerbaijan, including 5 children and 1 woman, who were held in camps located in the territory of the Syrian Arab Republic, was carried out.
First, the location, identity and citizenship affiliation of the repatriates to the Republic of Azerbaijan were determined, and subsequently their transfer to the territory of the Republic of Türkiye was ensured.
Representatives of the relevant state bodies responsible for the repatriation of Azerbaijani citizens from Iraq and Syria were dispatched to the Republic of Türkiye, and the provision of initial medical and psychological examination of the repatriates was ensured. Through the relevant coordination work carried out by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Türkiye, our citizens were provided with airline tickets and return certificates to the Republic of Azerbaijan.
On 4 June 2024, the repatriation of the mentioned citizens to our country was carried out with the accompaniment of the delegation.
It is envisaged that relevant measures will be implemented for the social rehabilitation and reintegration of the repatriates into society.
The Government of the Republic of Azerbaijan will continue to take the necessary measures for the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan who have become victims of armed conflict in the territories of foreign countries.