No:244/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Albares ilə görüşünə dair məlumatı
20 may 2022 16:35
20 may 2022-ci il tarixində İtaliya Respublikasının Turin şəhərində keçirilən Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin iclasın çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Albares ilə görüşüb.
Görüşdə nazirlər İspaniya və Azərbaycan arasında ikitərəfli siyasi və iqtisadi münasibətlərin inkişaf etdirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər.
Tərəflər, iki ölkə arasında qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin önəmini qeyd edərək, hər iki nazirlik tərəfindən bunun təşviq olunmasına dair razılıq ifadə ediblər.
Nazirlər ölkələrimiz arasında bir sıra istiqamətlər üzrə, o cümlədən iqtisadi, enerji, elm-təhsil, mədəniyyər və digər sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlığı məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, İspaniyanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafını dəstəklədiyi qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə münaqişə sonrası mövcud olan vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, minaların təmizlənməsi, məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəraitdə evlərinə geri dönmələri üçün görülən işlər, Azərbaycanın bölgədə sülh quruculuğu istiqamətində atdığı addımlar barədə məlumat verib.

No:244/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Spain José Manuel Albares
On May 20, 2022, in the margins of the session of the Committee of Ministers of the Council of Europe in Turin, Italy, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Spanish Foreign Minister José Manuel Albares.
At the meeting, the Ministers discussed prospects for developing bilateral political and economic relations between Spain and Azerbaijan.
Noting the importance of reciprocal visits between the two countries, the sides agreed to encourage such visits by both Ministries.
The Ministers stressed the importance of strengthening cooperation between the two countries in a number of areas, including economic, energy, science, education, culture and other spheres.
The sides exchanged views on Azerbaijan's partnership with the European Union, and noted that Spain supports the development of Azerbaijan's relations with the European Union.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the post-conflict situation in the region, restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas, demining process, work to ensure the safe return of IDPs to their homes, and steps taken by Azerbaijan to build peace in the region.