Mətbuat şərhi 10 sentyabr 2020
No:244/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycan Respublikasında rezident əlaqələndiricisi Qulam İsakzai arasında keçirilmiş g
Cari ilin 9 sentyabr tarixində Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycan Respublikasında rezident əlaqələndiricisi Qulam İsakzaini qəbul edib.
Tərəflər BMT və Azərbaycan arasında qarşılıqlı faydalı və hərtərəfli əməkdaşlıq münasibətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının koronavirus (COVID-19) pandemiyasına qarşı mübarizəyə həsr olunmuş xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsünün yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanıb və hazırda xüsusi sessiyanın yüksək səviyyəli iclasının format və modallıqları üzrə konkret müzakirələrin getdiyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən iki ölkənin sərhədində Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində törədilən son təxribat, Ermənistanın öncədən planlaşdırdığı bu hərbi təxribatla güddüyü məqsədləri, eləcə də Azərbaycan tərəfindən bu məsələnin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qaldırılması, o cümlədən BMT Baş katibinə məktubun ünvanlanmasından bəhs edib.
Rezident əlaqələndirici Qulam İsakzai iki ölkə sərhədində baş vermiş son insident ilə bağlı BMT Baş katibinin açıqlamasına istinad edib, BMT rəhbərinin bu xüsusda fəal rolunu qeyd edib və BMT-nin münaqişənin sülh yolu ilə həllində maraqlı olduğunu bildirib.
Görüşdə, habelə cari ildə BMT-nin 75 illiyi ilə əlaqədar birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi təşəbbüsləri müzakirə olunub.

No:244/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and UN Resident Coordinator Ghulam Isaczai
On 9 September, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the United Nations (UN) Resident Coordinator Ghulam Isaczai.
The sides exchanged their views on mutually beneficial and comprehensive cooperation relations between the UN and Azerbaijan.
It was emphasized that the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev on holding the UN General Assembly special session in response to COVID-19 pandemic was highly appreciated and it was noted that currently, the discussions continue on the format and modalities of the high-level meeting of the special session.
Minister Jeyhun Bayramov spoke on the aggressive policy of Armenia against Azerbaijan, the latest provocation by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz region of Azerbaijan along the border of two countries, the goals pursued by Armenia by this pre-planned military provocation, as well as about Azerbaijan raising this issue within an international organization, including the letter sent to UN Secretary General on this regard.
UN Resident Coordinator Ghulam Isaczai referred to the statement of the UN Secretary General on the recent incident that took place along the border of two states, noted the active role played by UN Secretary General and stressed that the UN is interested in a peaceful solution of the conflict.
At the meeting, the issue of conducting joint events commemorating the UN 75th Anniversary was discussed.