No:243/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonanın “France Inter” ictimai radio kanalına verdiyi müsahibə zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi fikirlərə dair yerli medianın sualına cavabı
06 may 2023 09:18
Sual: Fransa Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolona “France Inter” ictimai radio kanalına verdiyi müsahibə zamanı Qarabağ bölgəsini ermənilərlə məskunlaşmış Azərbaycan daxilində anklav adlandırıb. O bir daha Laçın yolunun blokadada olduğunu iddia edərək, yolun açılmasını tələb edib. Bu fikirləri necə şərh edərdiz?
Cavab: Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kalonanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsini yanlış olaraq “Dağlıq Qarabağ” şəklində Azərbaycanın daxilində “anklav” adlandırması Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, eləcə də bu bölgədən kütləvi etnik təmizlənməyə məruz qalmış azərbaycanlıların hüquqlarına hörmətsizlikdir.
Fransa nazirinə bir daha xatırlatmaq istərdik ki, Qarabağ bölgəsi Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisi və tərkib hissəsidir.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın öz suveren ərazisində yaratdığı və erməni sakinlərin artıq şəffaf şəkildə hər iki istiqamətdə keçməyə başladığı “Laçın” sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsinin guya yolu blokadada saxladığı barədə Fransa tərəfinin iddiasının heç bir əsası yoxdur. Azərbaycan öz sərhədlərinin mühafizəsini və bu sərhədlərdən keçidi ölkə qanunvericiliyinə və beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş qaydalara uyğun olaraq həyata keçirir.
Fransa tərəfi sülhə və sabitliyə xidmət etməyən bu kimi təhrikçi və təxribatçı fikirlərə son qoymalıdır.

No:243/23, Response by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, to the question of the local media on the allegations against Azerbaijan made by Catherine Colonna, Minister of Europe and Foreign Affairs of France, during an interview with the public radio channel "France Inter"
06 May 2023 09:18
Question: The Minister of Europe and Foreign Affairs of the French Republic Catherine Colonna called the Karabakh region an enclave within Azerbaijan inhabited by Armenians during an interview with the public radio "France Inter". She once again claimed that Lachin road was blocked and demanded that it should be opened. How would you comment on these allegations?
Answer: France's Minister of Europe and Foreign Affairs Catherine Colonna, wrongfully calling the Karabakh region of Azerbaijan as "Nagorno Karabakh" and an "enclave" within Azerbaijan is disrespectful to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as to the rights of Azerbaijanis who were subjected to mass ethnic cleansing from this region.
We would like to remind the French Minister once again that the Karabakh region is an internationally recognized sovereign territory and an integral part of Azerbaijan.
Furthermore, the allegations of France that the "Lachin" border checkpoint established by Azerbaijan in its sovereign territory has blockaded the road are completely baseless. Armenian residents have already started transparently crossing this checkpoint in both directions. Azerbaijan protects its borders and organizes the crossing of these borders in accordance with its internal legislation and internationally adopted rules.