Mətbuat şərhi 06 sentyabr 2019
No:243/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Yaponiyanın Xarici İşlər nazirinin müavinini qəbul edib
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində Yaponiyanın Xarici İşlər nazirinin Parlament üzrə müavini Kenci Yamadanı qəbul edib.
Görüşdə Nazir Elmar Məmmədyarov “Şimal-2” elektrik stansiyasının tikintisinin başa çatmasının mühüm bir hadisə olduğunu qeyd etdi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu stansiyanın açılış mərasimində şəxsən iştirak etməsinin iki ölkə arasında olan münasibətlərə yüksək etimadının göstəricisi olduğunu vurğuladı.
Kenci Yamada  “Şimal-2” elektrik stansiyasının istismara verilməsi münasibətilə təbriklərini səsləndirərək, Azərbaycanın dövlət başçısının bu açılış mərasimində iştirakının tərəflərindən yüksək qiymətləndirildiyini dilə gətirdi.
Ardınca Kenci Yamada strateji əhəmiyyətli məntəqədə yerləşən Azərbaycanın neft sektoru ilə yanaşı, son vaxtlar qeyri-neft sektoruna böyük diqqət göstərməsini ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm fürsət kimi dəyərləndirdi. Nazir müavini ölkəsinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi. Kenci Yamada Yaponiya ilə Azərbaycan arasında “İnvestisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında saziş” üzrə danışıqların ilk raundunun keçirilməsinə istinad edərək, bu danışıqların davam etdirilməsinin ölkələrarası iqtisadi münasibətlərin inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan ilə Yaponiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin məmnunluq doğurduğunu bildirdi və ikitərəfli əlaqələrin daha da güncləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Bu xüsusda Elmar Məmmədyarov, Azərbaycan ilə Yaponiya arasında turizm sektorunda münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Tərəflər arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

No:243/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan, Kenji Yamada during his working visit to Azerbaijan.
At the meeting, Minister Elmar Mammadyarov noted the completion of the construction of the "North-2" power station as a milestone event and underlined the attendance of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev the opening ceremony of this station as an indicator of his confidence in the relations between the two countries.
Kenji Yamada, in his turn, expressed his congratulations on the launch of the “North-2” power station and stated that participation of the Azerbaijani head of state in the opening ceremony was highly appreciated by their side.
Kenji Yamada highlighted the strategic location of Azerbaijan and noted that along with the oil sector, Azerbaijan’s recent attention to the non-oil sector has been viewed by their side as an important opportunity for developing bilateral economic relations. Referring to the first round of negotiations between Japan and Azerbaijan on the “Agreement on Promotion and Mutual Protection of Investments”, Kenji Yamada stressed the significance of the continuation of these negotiations in terms of developing economic relations between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov expressed satisfaction with the existing bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Japan and stressed the importance of further strengthening the bilateral relations. In this regard, Elmar Mammadyarov emphasized the significance of developing relations in the tourism sector between Azerbaijan and Japan.
The sides also exchanged views on issues related to cooperation within international organizations, as well as the other issues of mutual interest.