No:241/24, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Departamentinin Qafqaz danışıqları üzrə baş müşaviri Lui Bono ilə görüşünə dar mətbuat məlumatı
03 iyun 2024 14:54
3 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Dövlət Departamentinin Qafqaz danışıqları üzrə baş müşaviri Lui Bononu qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri, habelə postmünaqişə dövründə regional sülh prosesi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkənin rəsmiləri arasında təmasların intensivləşməsinin münasibətlərin inkişaf dinamikasına müsbət təsir göstərdiyini diqqətə çatdıraraq, bu istiqamətdə qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Qarşı tərəf postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesi istiqamətində aparılan danışıqlar, habelə sülh gündəliyi üzrə əldə olunan son inkişaflar barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, xüsusilə delimitasiya komissiyaları arasında əldə olunan, ölkəmizin Ermənistan tərəfindən işğal altında olan 4 kəndinin geri qaytarılmasını ehtiva edən son razılığın ikitərəfli danışıqlar prosesinin regional sülh və etimad quruculuğuna real töhfə vermək baxımından faydalılığını bir daha təsdiq etdiyini vurğulayıb.
10-11 may 2024-cü il tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində konstuktiv ruhda baş tutan danışıqların da ikitərəfli sülh prosesinin effektivliyinə dəlalət etdiyi vurğulanıb.
Baş müşavir Lui Bono regionda baş verən son proseslərin sülh quruculuğu fəaliyyətinin gələcəyinə ümid yaratdığını, bu istiqamətdə öz növbəsində ABŞ tərəfinin də danışıqlar prosesinə dəstək və töhfə verməyə daim hazır olduğunu ifadə edib.

No:241/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Senior Advisor for Caucasus Negotiations of the U.S. Department of State, Louis Bono
03 June 2024 14:54
On 3 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Senior Advisor for Caucasus Negotiations of the U.S. Department of State, Louis Bono.
During the meeting, an exchange of views was held on various aspects of the Azerbaijan–U.S. bilateral and multilateral cooperation agenda, as well as on the regional peace process in the post-conflict period.
Minister Jeyhun Bayramov brought to attention that the intensification of contacts between the officials of the two countries has a positive impact on the dynamics of the development of relations, and spoke about the importance of mutual visits in this direction.
The other side was provided with detailed information on the current situation in the region in the post-conflict period, the negotiations conducted in the direction of normalization and the peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as the latest developments achieved within the peace agenda.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the latest agreement reached between the delimitation commissions, which includes the return of 4 villages of our country that were under occupation by Armenia, once again confirms the usefulness of the bilateral negotiation process in terms of making a real contribution to regional peace and confidence-building.
It was also emphasized that the negotiations held in a constructive spirit on 10-11 May 2024 in the city of Almaty of the Republic of Kazakhstan indicate the effectiveness of the bilateral peace process.
Senior Advisor Louis Bono expressed that the recent developments taking place in the region create hope for the future of peacebuilding efforts and stated that the U.S. side is always ready, for its part, to provide support and contribute to the negotiation process in this direction.