No:240/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Türk Şurasının Baş katibi arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
Bu ilin 8 sentyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) Baş katibi Bağdad Amreyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının fəaliyyətindən, təşkilat çərçivəsində iştirakçı ölkələrin sayının artımından, təşkilatın sonuncu zirvə görüşünün Bakıda uğurla həyata keçirilməsi və əldə olunmuş nəticələrdən, eləcə də Azərbaycanın Türk Şurası ilə əməkdaşlığından məmnunluqla danışıb. Türk Şurasının beynəlxalq və regional təşkilatlarla əməkdaşlığı və beynəlxalq platformalarda təşkilatın statusu məsələsi qeyd olunub.
Nazir Türk Şurasının Azərbaycanın təhlükəsizliyinə əsas təhdid olan Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ilə bağlı beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, başda BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri olmaqla, digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarına əsaslanan prinsipial mövqeyini vurğulayaraq, bu xüsusda Baş katibə təşəkkürünü bildirib.
Bağdad Amreyev Azərbaycanın Türk Şurasında iştirakını və rolunu yüksək qiymətləndirib. Sonuncu Bakı Zirvə görüşünün təşkilatın fəaliyyətində keyfiyyətcə yeni bir mərhələ olduğunu qeyd edən Baş katib, hazırda təşkilat çərçivəsində geniş spektrli məsələlər üzrə daha sıx əməkdaşlıq və inteqrasiyanın həyata keçirilməsi istiqamətində addımların atıldığını bildirib. Azərbaycanı Türk Şurasına uğurlu sədrliyi ilə təbrik edən, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən və pandemiya ilə mübarizəyə həsr olunan video-görüş formatlı zirvə görüşü, eləcə də digər istiqamətlər üzrə həyata keçirilən video görüşlərdən məmnunluqla bəhs edən Bağdad Amreyev, Azərbaycanın növbəti sədrliyədək təşkilata rəhbərliyi müvəffəqiyyətlə davam etdirəcəyindən əminlik ifadə edib.
Türk Şurasının Azərbaycanın ədalətli və beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyini hər zaman dəstəklədiyi qeyd olunub.
Görüş zamanı tərəflər, habelə Türk Şurası çərçivəsində geniş sahələr üzrə həyata keçirilən əməkdaşlıq gündəliyi üzrə, növbəti zirvə görüşünün təşkilinə dair, eləcə də təşkilatın gələcək inkişafı yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 09 September 2020
No:240/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Secretary-General of the Turkic Council
On September 8, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by Baghdad Amreyev, the Secretary-General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (Turkic Council).
Minister Jeyhun Bayramov spoke with satisfaction about the activities of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, the increase in the number of participating countries, the successful holding of the last summit of the organization in Baku and its results, as well as Azerbaijan's cooperation with the organization. The cooperation of the Turkic Council with international and regional organizations, as well as the issue of the status of the organization within international platforms was noted.
The Minister thanked the Secretary-General, emphasizing the principled position of the Turkic Council based on the norms and principles of international law, primarily the UN Security Council resolutions as well as the decisions of the other international organizations on the aggressive policy of Armenia, which is a major threat to Azerbaijan's security.
Baghdad Amreyev appreciated Azerbaijan's participation and role in the Turkic Council. Noting that the last Baku Summit was a qualitatively new stage in the organization's activities, the Secretary-General informed about the steps that are being taken to implement closer cooperation and integration on a wide range of issues within the organization. Congratulating Azerbaijan on its successful chairmanship of the Turkic Council, Baghdad Amreyev spoke about the summit held in the format of a video conference upon the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan on the fight against the pandemic, as well as other video meetings in different spheres of cooperation, and expressed confidence that Azerbaijan will successfully continue to lead the organization until the next chairmanship.
It was noted that the Turkic Council always supported Azerbaijan's position which is based on justice and international law.
During the meeting, the sides also exchanged views on the agenda of cooperation in a wide range of areas within the Turkic Council, the holding of the next summit, as well as the ways for further development of the organization.