No:239/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Pakistan Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunları komandanı Asim Munir ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistana rəsmi səfəri çərçivəsində Pakistan İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunlarının komandanı Asim Munir ilə görüşüb.
Görüş əsnasında iki ölkə arasında müdafiə və hərbi sahədə əməkdaşlığın perspektivləri, habelə müdafiə sənayesi sahəsində iki ölkənin ixtisaslaşmış qurumları arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və qardaş Pakistan arasında hərbi-texniki sahədə əməkdaşlıq üçün qarşılıqlı səfərlərin və sıx təmasların vacibliyini vurğulayıb.
İki ölkənin Silahlı Qüvvələri arasında qarşılıqlı fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması, habelə müvafiq qoşun növləri arasında təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi üçün ikitərəfli, habelə Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan formatında üçtərəfli hərbi təlimlərin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətini həmçinin Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh gündəliyi və normallaşma prosesi, habelə Azərbaycanın 4 kəndinin qaytarılması və sərhədin müəyyən hissəsinin delimitasiyası prosesində əldə edilən son razılaşmalar barədə məlumatlandırıb.
Görüş zamanı digər qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:239/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Commander of the Land Forces of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan, Asim Munir
31 May 2024 10:29
On 30 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Commander of the Land Forces of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan, Asim Munir, within the framework of his official visit to Pakistan.
During the meeting, prospects for cooperation between the two countries in the field of defense and military, as well as issues of cooperation between the specialized institutions of the two countries in the field of defense industry were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of mutual visits and close contacts for cooperation in the military-technical field between Azerbaijan and brotherly Pakistan.
The importance of bilateral, as well as trilateral military exercises in the Azerbaijan–Türkiye–Pakistan format, for increasing the effectiveness of interaction between the Armed Forces of the two countries, as well as for the exchange of experience between the relevant branches of troops, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his interlocutor about the peace agenda and normalization process between Azerbaijan and Armenia, as well as the latest agreements reached in the process of the return of 4 villages of Azerbaijan and the delimitation of a certain section of the border.