No:238/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyevi qəbul edib
4 sentyabr tarixində Nazir Elmar Məmmədyarov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) Baş katibi Bağdad Amreyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Azərbaycanın Türk Şurasının banilərindən biri olduğunu vurğulayaraq, hal-hazırda da bu qurumun digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün əməli dəstəyin davam etdirildiyini bildirib. Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Türk Şurasının fəaliyyətinə önəmli töhfə verdiyini qeyd edərək, cari ilin oktyabr ayında Bakıda baş tutacaq Türk Şurası Zirvə toplantısının keçirilməsi ilə əlaqədar müvafiq hazırlıq tədbirlərinin görüldüyünü bildirib.
Öz tərəfindən Bağdad Amreyev Azərbaycanın Türk Şurasının daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərini yüksək dəyərləndirdiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə tərəflər Türk Şurasının qarşıdan gələn Bakı zirvə görüşünə hazırlıq məsələləri ilə bağlı ətraflı müzakirələr apardılar.
Görüşün sonunda Nazir Elmar Məmmədyarov Türk Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyevə, habelə onun müavinləri Qismət Gözəlov və Ömer Kocamana “Azərbaycan diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyi” ilə əlaqədar yubiley medallarını təqdim etdi.

No:238/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States
On the 4th of September, Minister Elmar Mammadyarov received delegation headed by Ambassador Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (the Turkic Council).
Underlining the role of Azerbaijan as one of the founders of the Turkic Council the Minister said that Baku continues to support the expansion of cooperation between this body and other international organizations. Mentioning country’s significant contribution to the activities of the Turkic Council Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the ongoing necessary preparatory works on the upcoming Turkic Council’s Summit to be held in Baku in October of this year.
From his side, B.Amreyev highlighted appreciation for Azerbaijan’s constant support to further development of the Turkic Council.
At the meeting, the sides discussed in detail the preparations for the forthcoming Baku Summit of the Turkic Council.
At the end of the meeting, Minister Elmar Mammadyarov awarded the Secretary-General of the Turkic Council Baghdad Amreyev, as well as his Deputies Gismat Gozalov and Ömer Kocaman the commemorative medals on the "100th Anniversary of the Diplomatic Service of Azerbaijan".