Mətbuat şərhi 04 sentyabr 2019
No:237/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri xanım Aurelia Buşezi diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Səfir Aurelia Buşez diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi, bölgənin aparıcı iqtisadi qüvvəsi olan Azərbaycanın Fransanın regiondakı əsas iqtisadi tərəfdaşı olduğunu vurğuladı. Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən enerji və bağlılıq layihələrinin əhəmiyyəti qeyd olundu. Səfir Aurelia Buşez  Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində aparılan məqsədyönlü siyasəti nəticəsində Azərbaycanın ənənəvi neft sənayesi ölkəsindən artıq qeyri-neft sektorunun inkişaf etdiyi  ölkəyə çevrildiyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfli əlaqələrin inkişafının uğurla davam etdiyini qeyd etdi və son zamanlar baş tutan qarşılıqlı səfərlər mübadiləsinin münasibətlərin daha da dərinləşməsinə təkan verdiyini bildirdi. Nazir, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı son vəziyyətə toxunaraq, Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin  səsləndirdiyi tamamilə əsassız bəyanatların bölgədə gərginliyin artmasına xidmət etdiyini vurğuladı.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Fransa arasında siyasət, iqtisadiyyat, mədəniyyət, elm-təhsil, enerji, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə etdi.

No:237/19, Minister Elmar Mammadyarov received the Ambassador of French Republic to the Republic of Azerbaijan upon the termination of her diplomatic tenure
04 September 2019 19:58
Minister Elmar Mammadyarov received Ms. Aurelia Bouchez, Ambassador of French Republic to the Republic of Azerbaijan upon the termination of her diplomatic tenure.
Ambassador Aurelia Bouchez expressed her gratitude for the support rendered to fulfill her diplomatic activities and she noted that Azerbaijan as a leading economic power of the region is the main economic partner for France in South Caucasus. The importance of the energy and connectivity projects realized upon the initiative and with the participation of Azerbaijan was highlighted. Ambassador Aurelia Bouchez said that as a result of the policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan towards diversification of the economy, Azerbaijan has transformed itself from a traditional oil industry country into a country where the non-oil sector is developing.
Minister Elmar Mammadyarov underlined the successful development of bilateral ties and referred to the recent mutual exchange of visits as an important impetus to further deepening of the relationship. Speaking about the latest situation with regard to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Minister Elmar Mammadyarov stressed that the baseless statements of the Armenian political leadership are aimed at further escalation of the situation in the region.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the development of cooperation in political, economic, cultural, scientific-educational, energy, agriculture and other fields between Azerbaijan and France.