No:236/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Ceyms Layl Şarpı qəbul etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Səfir Ceyms Layl Şarpı Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı. Səfir etimadnaməsinin surətini Nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumu haqqında fikir mübadiləsi aparıldı və tərəflər ölkələr arasında enerji, siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə əldə edilmiş nailiyyətlərin məmnunluq doğurduğunu ifadə etdilər.
Səfir Ceyms Layl Şarp Azərbaycana təyin olunmasından məmnun olduğunu və diplomatik fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini dedi.
Daha sonra, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin son vəziyyəti haqqında qarşı tərəfə məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan rəhbərliyinin son bəyanatlarının bölgədə gərginliyin artmasına xidmət etdiyini və danışıqlar prosesinə xələl gətirdiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

No:236/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan
Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan James Lyall Sharp.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ambassador Sharp on being appointed as Ambassador to Azerbaijan and wished him every success in his future activities. The Ambassador presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
At the meeting, the sides exchanged views on the current state of bilateral relations between the two countries and expressed satisfaction with the progress made in energy, political, economic and other areas.
Ambassador James Lyall Sharp said that he is pleased to be appointed to Azerbaijan and vowed to spare no efforts for further development of relations between the two countries during his diplomatic tenure.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor on the latest situation over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and referring to the recent statements of the Armenian leadership highlighted that such statements serve the escalation of tensions in the region and undermine the peace process.