No:235/24, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə mətbuat katibi Peter Stanonun Azərbaycanda insan hüquqlarının vəziyyəti barədə iddiaların əks olunduğu bəyanatına dair şərhi
29 may 2024-cü il tarixində Avropa İttifaqının (Aİ) xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə mətbuat katibi Peter Stano tərəfindən səsləndirilən qərəzli və qəbuledilməz bəyanatı tamamilə rədd edirik.
Aİ nümayəndəsinin bəyanatı Azərbaycanda insan hüquqlarının vəziyyəti ilə bağlı reallıqdan uzaq olmaqla yanaşı, açıq-aşkar saxtakarlıqlarla doludur.
Müəyyən fəaliyyətlərin qeyri-qanuni maliyyələşdirilməsi, qanunsuz maliyyə əməliyyatları və s. kimi bir sıra cinayət araşdırmaları ilə əlaqədar saxlanılan şəxslərin məsələsi müvafiq cinayət icra rejimi qanunlarının tələbləri çərçivəsində həyata keçirilir.
Cinayət işlərinin və təhqiqatların, habelə məhkəmə qərarlarının nəticələrini gözləmək əvəzinə, təqsirləndirilən şəxslərin azad edilməsi üçün Azərbaycana çağırışların edilməsi hüquqi prosedurlarla açıq ziddiyyət təşkil edir.
Bununla yanaşı, saxlanılan şəxslərin tibbi və digər yardımdan məhrum edilməsi ilə bağlı iddiaların heç bir əsası yoxdur. Aİ tərəfinin istinad etdiyi bütün şəxslər qanunla müəyyən edilmiş qayda və çərçivədə lazımi yardımla təmin olunurlar.
Aİ-nin bir sıra Avropa ölkələri və siyasətçilərinin siyasi baxımdan verdikləri üstünlüklər əsasında müəyyən şəxsləri əfv etmək üçün əsassız ictimai tələbləri Avropanın qanunun aliliyinə həqiqətən sadiq olduğunu şübhə altına alır.
Azərbaycan bu sahədə kifayət qədər təcrübəyə, biliyə, müdrikliyə malikdir, beləliklə məcburedici məsləhət və göstərişlərə ehtiyac duymur.
Eyni zamanda, Azərbaycanın COP29-a sədrliyinin bu prosesə aidiyyəti olmayan siyasi motivlərlə şərtləndirilməsi, ölkəmizin öhdəliyi daxil olmaqla, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə əməkdaşlıq istiqamətində ideyanın mahiyyətinə ziddir.
Azərbaycan beynəlxalq hüquqi öhdəliklərini yerinə yetirməyə bundan sonra da davam edəcək və Aİ-nin müəyyən institutlarını İttifaq ərazisində insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına diqqət yetirməyə, Azərbaycana qarşı müdaxilə və təxribatlarını dayandırmağa çağırır.

No:235/24, Commentary by the MFA Spokesperson Aykhan Hajizada concerning the statement by Peter Stano, Spokesperson for foreign affairs and security policy of the European Union, on claims about the human rights situation in Azerbaijan
We totally reject a biased and unacceptable statement by Peter Stano, Spokesperson for foreign affairs and security policy of the European Union (EU) dated 29 May, 2024.
The rhetoric of the EU statement is full of blatant falsifications that are detached from reality about the human rights situation in Azerbaijan.
People detained due to certain criminal investigation, such as illegal funding of certain activities, illegal financial transactions and etc. are subject to the requirements of the relevant laws on penal regimes.
Instead of waiting for the results of criminal cases and investigations, as well as court rulings, call on Azerbaijan to release suspects is in open contradiction with legal procedures.
Moreover, claims about deprivation of detained people of medical and other assistance have no grounds. All the people that the EU side refers to are subject to necessary assistance in the manner and to the extent specified by law.
The groundless public demands of the EU to pardon certain individuals on the basis of political preferences of certain European governments and politicians cast doubt on Europe's true commitment to the rule of law.
Azerbaijan has enough experience, knowledge and wisdom, and does not need imposing advice and prescriptions.
In the same line, conditioning of Azerbaijan’s presidency of COP29 with inappropriate political motivation contradicts the very essence of idea of cooperation addressing climate change that Azerbaijan has undertaken.
Azerbaijan will continue to comply with its international legal obligations, and urges certain EU institutions to focus on gross violations of human rights in the EU area, and cease its interference and provocations against Azerbaijan.