No:235/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Xusrav Noziri ilə görüşünə dair məlumatı
16 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Xusrav Noziri ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın İƏT ilə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. O, Baş katib ilə bundan öncə keçirilmiş görüşlər zamanı aparılan fikir mübadilələrinə istinad edərək, təşkilatın Aşqabad Zirvə görüşündə qəbul olunmuş sənədlərin icrasının vacibliyini qeyd edib. Xüsusilə də “İƏT Baxışı – 2025” sənədinin və burada müəyyən edilmiş prioritet istiqamətlərin Azərbaycan üçün də yüksək önəm kəsb etdiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Cari 2022-ci ilin İƏT-də “nəqliyyat - bağlantı ili” kimi qeyd edildiyi və bu xüsusda, Azərbaycanın İƏT bölgəsində nəqliyyat-bağlantı əlaqələrinin inkişafına böyük diqqətlə yanaşdığı ifadə edilib.
Baş katib Xusrav Noziri Azərbaycanın İƏT-in fəaliyyətinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirib. O, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (İƏT PA) Üçüncü Ümumi Konfransına uğurla ev sahibliyi etdiyi üçün Azərbaycan tərəfinə təbriklərini çatdırıb. Parlament ölçüsünün üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb. Baş katib, həmçinin cari ildə İƏT çərçivəsində nəqliyyat-bağlantı sahəsində əlaqələrin inkişafına xüsusi diqqətin ayrıldığını qeyd edərək, bununla əlaqədar Azərbaycanın həm coğrafi yerləşmə baxımından, həm də tranzit mərkəzi kimi rolunu xüsusilə vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, İƏT ixtisaslaşmış qurumlarının fəaliyyəti üzrə fikir mübadiləsi aparıblar, o cümlədən Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi İƏT Tədqiqat Mərkəzi və Təmiz Enerji Mərkəzinin yaxın zamanlarda fəaliyyətə başlamasının əhəmiyyətini vurğulayıblar. Yaxın günlərdə, İƏT-in gələcək fəaliyyəti ilə bağlı üzv ölkələrin ekspertlərinin iştirakı ilə müzakirələrin aparılacağı və Azərbaycan nümayəndə heyətinin də bu müzakirələrdə iştirak edəcəyi qeyd edilib.

No:235/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Economic Cooperation Organization Khusrav Noziri
16 May 2022 18:00
On May 16, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO) Khusrav Noziri.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that Azerbaijan attaches importance to cooperation with the ECO. Referring to the exchange of views during previous meetings with the Secretary General, he stressed the importance of implementing the documents adopted at the Ashgabat Summit of the Organization. In particular, it was highlighted that the "ECO Vision 2025" document and the priorities identified in this document are of great importance for Azerbaijan. It was noted that the current year 2022 is marked in the ECO as the "Year of Connectivity" and in this regard, Azerbaijan pays great attention to the development of transport and connectivity links in the ECO region.
Secretary General Khusrav Noziri praised Azerbaijan's contribution to the ECO. He congratulated the Azerbaijani side on the successful hosting of the Third General Conference of the Parliamentary Assembly of the Economic Cooperation Organization (ECO PA). The importance of the parliamentary dimension in terms of expanding cooperation between member countries was emphasized. The Secretary General also noted that special attention was paid to the development of transport and connectivity within the ECO this year, emphasizing the role of Azerbaijan both in terms of geographical location and as a transit hub.
During the meeting, the sides exchanged views on the activities of ECO specialized agencies, including the importance of the ECO Research Center and Clean Energy Center to be headquartered in Azerbaijan. It was noted that discussions on the future activities of the ECO will be held in the coming days with the participation of experts from member countries, and the Azerbaijani delegation will also participate in these discussions.