No:233/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa tərəfinin Azərbaycanı “diktatura” adlandırması məsələsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
27 may 2024 11:00
Sual: 16 may tarixində Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanan Azərbaycanı “diktatura” adlandırdıqdan sonra, Fransa tərəfindən bu açıqlamaya görə üzr istənilməsi tələb olunmuşdu. İndiyə qədər bu tələb ilə bağlı Fransa hər hansı bir addım atıbmı?
Cavab: Fransa tərəfi bu kimi məsuliyyətsiz və qəbuledilməz açıqlamalara görə nəinki üzrxahlıq diləməyib, hətta Le Point və digər bu kimi yerli Fransa mətbuatında Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyasını daha da genişləndirib.
Bu ölkənin “demokratiya” pərdəsinə bürünərək Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi kampaniya Fransanın xarici siyasətinin uğursuzluğunun ört-basdır edilməsi cəhdirir.
Bununla yanaşı, dünyaya “demokratiya dərsi” keçməyə çalışan Fransanın beynəlxalq hüquqi pozuntuları, neo-kolonial siyasəti, irqçilik, diskriminasiya, islamofobia, insan hüquqlarının məhdudlaşdırılması kimi fəaliyyəti hər kəsə məlumdur. Buna görə də, Azərbaycanı “diktatura” adlandırmazdan əvvəl, Fransanın bu fəaliyyətindən dərs çıxarması faydalı olardı.
Fransa tərəfi əmin olmalıdır ki, ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi kampaniya, səsləndirilən nalayiq ifadələr və təxribatlar cavabsız qalmayacaq.

No:233/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry concerning France’s reference to Azerbaijan as a “dictatorship”
27 May 2024 11:00
Question: Following the reference to Azerbaijan as a “dictatorship” made by Gérald Darmanin, Minister of Interior of France, on 16 May 2024, an apology was demanded from France for this remark. Has France taken any action regarding this demand so far?
Response: Not only did France fail to offer an apology for such irresponsible and unacceptable remarks, but it also expanded the smear campaign against Azerbaijan in "Le Point" and other local French media outlets.
Anti-Azerbaijan campaign waged by France under the veil of “democracy” aims to to cover up the shortcomings of this country’s foreign policy.
At the same time, while France is attempting to teach “democracy” to the world, its actions, such as abuses of international law, neo-colonial policy, racism, discrimination, Islamophobia and human rights restrictions are well-known. Therefore, before calling Azerbaijan a “dictatorship”, France would do well to take note of its actions.
France can be sure that the anti-Azerbaijan campaign, the derogatory remarks and provocations will not remain unanswered.