No:233/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə telefon danışığına dair məlumatı
14 may 2022 15:39
14 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafını məmnunluqla qeyd ediblər.
İki ölkə arasında iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
İran-Azərbaycan iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının fəaliyyəti və bu çərçivədə əldə olunan razılıqların icrası təqdir edilib.
Tərəflər, qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin inkişafına müsbət təkan verdiyini qeyd ediblər. Nazir Ceyhun Bayramov həmkarının İran İslam Respublikasına səfər dəvətini məmnunluqla qəbul edib və səfərin yaxın zamanlarda həyata keçiriləcəyini bildirib.
Tərəflər, həmçinin regional vəziyyət və beynəlxalq gündəliyin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərini müzakirə ediblər.

No:233/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian
14 May 2022 15:39
On May 14, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian.
The Ministers noted with satisfaction the high level of development of bilateral relations.
The sides exchanged views on the development of cooperation between the two countries in economic, trade, transport, humanitarian and other fields.
The activities of the Iran-Azerbaijan State Commission for Economic, Trade and Humanitarian Cooperation and the implementation of agreements reached in this framework were praised.
The sides noted that reciprocal visits gave a positive impetus to the development of relations. Minister Jeyhun Bayramov accepted with satisfaction the invitation of his counterpart to visit the Islamic Republic of Iran and said the visit would take place in the near future.
The sides also discussed the regional situation and issues of mutual interest on the international agenda.