Mətbuat şərhi 07 sentyabr 2017 01:18
No:230/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Gürcüstanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mixeil Canelidze ilə görüşüb
07 sentyabr 2017 01:18
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan və Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin VI üçtərəfli görüşündə iştirak etmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan Gürcüstanın xarici işlər naziri Mixeil Canelidze ilə görüşüb.
M.Canelidze ilk olaraq, Gürcüstanda baş vermiş meşə yanğınlarının söndürülməsi prosesində göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkürünü bildirdi və bu dəstəyin iki dövlət arasında olan dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin parlaq göstəricisi olduğunu əlavə etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq, qarşılıqlı hörmət, bir-birilərinin daxili işlərinə qarışmamaq və mehriban qonşuluq prinsipləri əsasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin yüksələn xətt üzrə inkişafından məmnunluq ifadə edildi.
Həmçinin, nazirlər Azərbaycan və Gürcüstanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, bir-birilərinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiklərini bir daha bəyan etdilər.
Görüşdə enerji və nəqliyyat sahəsində iki ölkə arasında əməkdaşlığın irimiqyaslı və qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün imkanlar yaratdığı, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum neft-qaz kəmərlərinin uğurlu təcrübəsi əsasında Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan Cənub Qaz Dəhlizinin icrası istiqamətində ölkələrimiz arasında fəal əməkdaşlığın olduğu qeyd olundu.
Nazirlər Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yol xəttinin inşasının tezliklə başa çatdırılması üçün səylərin gücləndirilməsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi apardı və BTQ-nin fəaliyyətə başlaması ilə ticarət dövriyyəsinin artacağını əlavə etdilər, həmçinin Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizi istiqamətində də geniş imkanlar olduğunu vurğuladılar.
Bu xüsusda, nazirlər birgə mühüm infrastruktur layihələri həyata keçirən Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında artıq formalaşmış üçtərəfli tərəfdaşlıq mexanizminin mühüm əhəmiyyətini vurğuladılar.
Tərəflər 3 dövlət arasında yaradılan mexanizmin unikal və çox effektli olduğunu deyərək, bu çərçivədə maliyyə, iqtisadiyyat, gömrük və müdafiə nazirlərinin də görüşlərinin baş tutduğunu əlavə etdi.
Tərəflər Azərbaycan və Gürcüstan arasında beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər üzrə mövqelərin üst-üstə düşdüyünü bildirərək, beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində mövcud əməkdaşlığın və qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və qlobal xarakterli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 07 September 2017 01:18
No:230/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Georgia Mikheil Janelidze
07 September 2017 01:18
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Minister of Georgia Mikheil Janelidze, who is on a visit to Azerbaijan to attend the 6th trilateral meeting of the foreign ministers of Azerbaijan, Georgia and Türkiye.
M.Janelidze expressed his gratitude to the Government of Azerbaijan for the support provided in extinguishing forest fires in Georgia and added that this support was a vivid example of friendly and good neighborly relations between the two countries.
At the meeting, Ministers expressed satisfaction with the development of strategic relations between Azerbaijan and Georgia based on friendship, mutual respect, non-interference in each-other’s internal affairs and good neighborhood.
Ministers reiterated the support to each-other’s territorial integrity and sovereignty within internationally recognized borders of Azerbaijan and Georgia in accordance with the norms and principles of international law.
During the meeting it was mentioned that the cooperation between the two countries in the fields of energy and transport provided opportunities for the implementation of large-scale projects of mutual benefit. The sides stressed that building upon the successful experience of Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum oil and gas pipelines, our countries are taking active measures towards the implementation of Southern Gas Corridor which plays an important role in European energy security.
Ministers exchanged views to continue their steadfast efforts to ensure the soonest completion Baku-Tbilisi-Kars railway project and added that the launch of the BTK will serve to increase of trade turnover. They also highlighted the South-West transport route, which opens window of opportunities.
In this regard, the Ministers emphasized the importance of a trilateral partnership mechanism that has already been established between Azerbaijan, Georgia and Türkiye, in implementation of important joint infrastructure projects.
The parties added that the mechanism created between the three countries is unique and very effective, adding that the meetings of the ministers of finance, economy, customs and defense were held in this context.
The parties noted that the positions of Azerbaijan and Georgia on the international agenda are almost similar and stressed the importance of continuing the cooperation and mutual support between Azerbaijan and Georgia in the framework of international and regional organizations.