No:229/23, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis edilməsi ilə bağlı Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 27 aprel tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialarla bağlı şərh
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 27 aprel tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı ölkəmizin Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi ilə bağlı səsləndirdiyi cəfəng iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycanın daxili işi olan öz suveren ərazisində sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi məsələsinə Ermənistan tərəfinin hər hansı bir müdaxiləsi Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı iddiadır və Ermənistan tərəfindən Praqa və Soçidə öz üzərlərinə götürdükləri öhdəliklərə, eləcə də beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinə ziddir. Ermənistan tərəfinin bu kimi bəyanatları bölgədə sülh və əmin-amanlığa töhfə verməməklə yanaşı, qəsdən gərginliyin artması məqsədi daşıyır.
44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd olaraq, Ermənistan tərəfinin vəziyyətin gərginləşməsinə xidmət edən addımları kimi Azərbaycana qarşı hərbi təxribatlara son qoyulmamasını, yoldan qeyri-qanuni fəaliyyətlər, silah-sursat və minaların daşınması üçün istifadə edilməsini, erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən tam olaraq çıxarılmamasını Ermənistan baş nazirinə xatırlatmaq kifayətdir. Bu xüsusda, qeyd edilən təxribatların qarşısını alacaq bu məntəqənin təsis edilməsinin sülh prosesinə mənfi təsir etdiyi barədə fikirlər tamamilə qəbuledilməzdir. Əksinə, bu addımın atılması sözügedən qeyri-qanuni fəaliyyətlərin effektiv qarşısının alınmasına xidmət edəcək.
Yola sərhəddən giriş-çıxış rejimini tənzimləyəcək bu məntəqənin təsis edilməsinin yolun bağlanması kimi qiymətləndirilməsi tamamilə yanlışdır. Bununla yanaşı, Baş nazirin iddialarının əksinə, Üçtərəfli bəyanata əsasən Azərbaycanın Laçın yolu üzərində səlahiyyətləri və suveren hüquqları mövcuddur. Azərbaycan hər zaman olduğu kimi, öz öhdəlikləri çərçivəsində Laçın-Xankəndi yolunda hərəkət edən vətəndaşların, nəqliyyat vasitələri və yüklərin təhlükəsizliyinə zəmanət verir və bu istiqamətdə müvafiq tədbirləri davam etdirəcək.
Sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsinin təsis edilməsinin “etnik təmizləmə” məqsədi güddüyü barədə Baş nazirin cəfəng iddiası qəbuledilməzdir. Məntəqədən Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsinin yerli erməni sakinlərinin hər iki istiqamətdə şəffaf, təhlükəsiz və nizamlı keçidi üçün müvafiq şərait mövcuddur.
Baş nazirin erməni sakinlərlə dialoq, “təhlükəsizlik zəmanəti” “mübahisələrin həlli mexanizmi”, “beynəlxalq faktaraşdırıcı missiya göndərilməsi” kimi məsələlər üzrə dəfələrlə təkrarlanmış arzu və iddiaları ilə əlaqədar qeyd edək ki, Azərbaycan tərəfi erməni sakinlərlə dialoqu ölkə qanunvericiliyi çərçivəsində həyata keçirəcək və üçüncü tərəflərin bu məsələyə müdaxiləsi qəbuledilməzdir.
Ermənistan tərəfini əsassız bəyanatlar vermək əvəzinə, ötən ilin dekabr ayından bəri imtina etdikləri sülh sazişi üzrə danışıqlara məsuliyyətlə və konstruktiv yanaşmağa, kommunikasiyaların açılması, qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılması daxil olmaqla, Üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərə riayət etməyi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı addımlardan çəkinməyi tələb edirik.

No:229/23, Commentary on the allegations made by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in his speech at the meeting of the government held on April 27, 2023 regarding the establishment of a checkpoint on the Azerbaijan-Armenia border
27 April 2023 16:00
We strongly reject the nonsensical claims made by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during his speech at the government meeting on April 27 regarding the establishment of a checkpoint on the Azerbaijan-Armenia border.
Any intervention of Armenia in the establishment of a border checkpoint by Azerbaijan on its sovereign territory, which is an internal matter, is a claim against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and is against the commitments undertaken by Armenia in Prague and Sochi, as well as all the norms and principles of international law. Such statements of Armenia, besides not contributing to peace and stability in the region, aim to deliberately increase tensions.
It is enough to remind the Prime Minister of Armenia of the actions of Armenia that serve to escalate the situation and are contrary to the Trilateral Statement after the 44-day Patriotic War, including the continuation of military provocations against Azerbaijan, the use of Lachin road for illegal activities, the transportation of weapons and mines, and the incomplete withdrawal of the armed forces of Armenia from the territory of Azerbaijan. In this regard, the position that the establishment of the checkpoint to prevent the aforementioned provocations has a negative impact on the peace process is completely unacceptable. On the contrary, taking this step will serve to effectively prevent the stated illegal actions.
It is completely wrong to regard the establishment of the checkpoint, which will regulate the entry-exit mode from the border, as the closure of the road. Besides, despite the claims of the Prime Minister, Azerbaijan has authority and sovereign rights over the Lachin road under the Trilateral Statement. As always, Azerbaijan guarantees the safe movement of citizens, vehicles, and goods on the Lachin-Khankendi road within its obligations and will continue to take appropriate measures in this direction.
The absurd claim of the Prime Minister that the border checkpoint is established for "ethnic cleansing" is unacceptable. There are appropriate conditions for the transparent, safe, and organized passage of local Armenian residents of the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan from the checkpoint in both directions.
Regarding the Prime Minister's repeated desires and claims on issues such as dialogue with Armenian residents, "guarantee of security", "dispute resolution mechanism", and "sending an international fact-finding mission", we note that Azerbaijan will carry out the dialogue with Armenian residents within its own legislation, and intervention of third parties in this matter is unacceptable.
Instead of making baseless statements, we demand Armenia take a responsible and constructive approach to peace agreement negotiations, which they have refused since last December, and comply with the obligations under the Trilateral Statement including the opening of communications, the complete withdrawal of its forces from the territories of Azerbaijan, and refrain from taking steps aimed at the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.