No:227/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Yuriy Husyev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
21 may 2024 18:10
21 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ukraynanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Yuriy Husyev ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Ukrayna arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Yuriy Husyevi təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Tərəflər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, humanitar və s. istiqamətlərdə inkişafından məmnun olduqlarını qeyd ediblər.
Ölkəmizin sədrlik etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri barədə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, COP29-un öz növbəsində əməkdaşlıq gündəliyinə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə məsələsini daxil etməklə, münasibətlərin inkişafına töhfə verə biləcəyini qeyd edib.
Səfir Yuriy Husyev səmimi qəbula görə təşəkkür edib, Azərbaycan və Ukrayna arasında münasibətlərin daha da inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycan tərəfindən Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən daimi dəstək, o cümlədən Ukrayna ətrafında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar edilən humanitar yardımlara görə təşəkkür ifadə olunub.

No:227/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Ukraine to Azerbaijan, Yuriy Husyev
21 May 2024 18:10
On 21 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the newly appointed Ambassador of Ukraine to our country, Yuriy Husyev.
During the meeting, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and Ukraine, as well as regional security issues, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Ambassador of Ukraine to Azerbaijan, Yuriy Husyev, on his appointment and wished him success in his activities.
The sides noted with satisfaction the development of strategic partnership relations between the two countries in the fields of economy, trade, energy security, transport and communications, humanitarian sphere and others.
Minister Jeyhun Bayramov, providing information on the preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), chaired by the Republic of Azerbaijan, noted that COP29, in turn, can contribute to the development of relations by including the issue of combating climate change in the cooperation agenda.
Ambassador Yuriy Husyev expressed gratitude for the sincere reception and brought to attention that he will spare no efforts to further develop relations between Azerbaijan and Ukraine. Gratitude was expressed for the continuous support demonstrated by Azerbaijan for the territorial integrity and sovereignty of Ukraine, including the humanitarian assistance provided in connection with the situation around Ukraine.