Mətbuat şərhi 31 avqust 2017 04:41
No:227/17, Azərbaycan və Qazaxıstan xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
31 avqust 2017 04:41
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Kayrat Abdraxmanov arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda Azərbaycan və Qazaxıstan xalqları arasında dərin tarixi və mədəni-mənəvi əlaqələrin, qarşılıqlı hörmət və uzunmüddətli dostluğun iki ölkə arasında mövcud yüksək səviyyədə əməkdaşlığın təməlini qoyduğunu bildirib. Həmçinin, Nazir diplomatik münasibətlərin qurulmasından etibarən bütün sahələri əhatə edən ikitərəfli münasibətlərin qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafına xidmət etdiyini qeyd edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov əməkdaşlığın növbəti inkişafına dair mühüm qərarların Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti cənab Nursultan Nazarbayevin cari ildə Azərbaycana rəsmi səfəri və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşü əsnasında verildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin, Nazir iki ölkə arasında sözügedən qərarların həyata keçirilməsinə istiqamətlənmiş diplomatik fəaliyyətin qarşıdan gələn illərdə də uğurlu və səmərəli şəkildə davam etdiriləcəyinə əminliyin ifadə edib.
Elmar Məmmədyarov Qazaxıstanın ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvidə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllinə dair ədalətli mövqeyini dəstəkləməsini yüksək qiymətləndirib.
Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Kayrat Abdraxmanov Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda iki ölkə arasında tarixi dostluğa əsaslanan yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, ənənəvi hörmət və qarşılıqlı inam mühitinin ötən müddət ərzində Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının əsas nailiyyətləri olduğunu bildirib.
Kayrat Abdraxmanov iki ölkə arasında bütün səviyyələrdə qarşılıqlı təmasların çoxtərəfli əməkdaşlğın genişlənməsinə gətirib çıxardığını qeyd edib. Bu xüsusda, Nazir Qazaxıstan Prezidenti cənab Nursultan Nazarbayevin cari ilin aprel ayında Azərbaycana səfəri çərçivəsində gündəlikdə duran aktual məsələlərin müzakirə edildiyini və onların reallaşdırılması ilə strateji tərəfdaşlığın gələcək inkişafı üçün birgə səylərə təkan veriləcəyini diqqətə çatdırıb.

No:227/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Kazakhstan had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between two countries
31 August 2017 04:41
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Kairat Abdrakhmanov had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that deep historical and cultural-moral relations, mutual respect and long lasting friendship of our countries constitute the basis for the high level cooperation. Furthermore, Minister mentioned that bilateral relations encompassing all fields serves to the development of mutually beneficial cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov pointed out that the main decisions on further development of cooperation were made during the visit of the President of the Republic of Kazakstan H.E. Mr. Nursultan Nazarbayev to Azerbaijan this year and his meeting with the President of Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev. Minister expressed his assurance that diplomatic activity focused on implementation of abovementioned decisions will be continued successfully and effectively during the upcoming years.
Elmar Mammadyarov highly appreciated Kazakhstan's support to Azerbaijan's fair position on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders in bilateral and multilateral levels.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Kairat Abdrakhmanov in the letter addressed to Elmar Mammadyarov said that over passed period high level political dialogue, traditional respect and atmosphere of mutual confidence based on the historical friendship between the two countries are the main achievements of Azerbaijan-Kazakhstan cooperation.
Kairat Abdrakhmanov mentioned that the mutual contacts between two countries in all levels led to the development of multilateral cooperation. In this respect, Minister pointed out that within the framework of the official visit of the President of Kazakhstan H.E. Mr. Nursultan Nazarbayev to Azerbaijan this April the main issues on the agenda of bilateral relations were discussed. He added that the implementation of these decisions will give further impetus to the future development of strategical partnership.