Mətbuat şərhi 12 may 2022 16:10
No:226/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Tacikistan Respublikası xarici işlər naziri Sirociddin Muhriddin ilə görüşünə dair məlumatı
12 may 2022 16:10
12 may 2022-ci il tarixində MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Düşənbə şəhərində keçirilən iclasında iştirakı çərçivəsində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Tacikistan Respublikası xarici işlər naziri Sirociddin Muhriddin ilə görüşüb.
Tacikistan xarici işlər naziri, Azərbaycan ilə münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verildiyini və ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün addımların atıldığını qeyd edib. Bu xüsusda, qarşılıqlı səfərlərin vacib rolunu qeyd edən nazir Sirociddin Muhriddin Tacikistan Ali Məclisinin yuxarı palatasının sədrinin bu yaxınlarda Azərbaycana etdiyi səfərə istinad edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səmimi qarşılamaya və qonaqpərvərliyə görə həmkarına təşəkkür edib. MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasına ev sahibliyini yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə qarşı tərəfi təbrik edən Nazir Ceyhun Bayramov, bu iclasın üzv ölkələr arasında gündəlikdəki çoxsaylı məsələlərin müzakirəsinə əlverişli şərait yaratdığını söyləyib.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Tacikistan arasında siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu, ölkəmizin dost ölkə Tacikistanla ikitərəfli əlaqələrin inkişafına dəyər verdiyini qeyd edib.
Nazirlər, bu yaxınlarda iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd ediləcəyi, XİN-lərarası məsləhətləşmələrin davam etdirilməsi, habelə iqtisadi-ticarət sahəsində əlaqələrin inkişafı perspektivləri, o cümlədən Azərbaycan Respublikası və Tacikistan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyan növbəti iclasının keçirilməsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə, həmçinin iki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı məsələləri müzakirə edilib.

Press release 12 May 2022 16:10
No:226/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin
12 May 2022 16:10
On May 12, 2022, within the framework of his participation in the meeting of the CIS Council of Foreign Ministers in Dushanbe, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin.
The Minister of Foreign Affairs of Tajikistan noted that great importance is attached to the development of relations with Azerbaijan and steps are being taken to strengthen bilateral relations. Noting the important role of reciprocal visits in this regard, Minister Sirojiddin Muhriddin referred to the recent visit of the Speaker of the Upper House of the Supreme Assembly of Tajikistan to Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov thanked his counterpart for the warm welcome and hospitality. Congratulating the opposite side on hosting the meeting of the CIS Council of Foreign Ministers at a high level, Minister Jeyhun Bayramov said that this meeting created favorable conditions for the discussion of many issues on the agenda by the member states.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the political dialogue between Azerbaijan and Tajikistan is at a high level, and our country values ​​the development of bilateral relations with friendly Tajikistan.
The Ministers exchanged views on the upcoming celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, the continuation of consultations between the Foreign Ministries of the two countries, as well as the prospects for developing relations in the trade and economic sphere, including the next meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Tajikistan, and on other issues.
At the meeting, issues of mutually beneficial cooperation between the two countries within the framework of international organizations were also discussed.