No:226/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bu ilin 25 sentyabr tarixində Nyu Yorkda keçirilmiş Xəzər Biznes Forumunda iştirak edib
27 sentyabr 2018 10:52
25 sentyabr 2018-ci il tarixində Nyu Yorkda Harvard Klubunda Trans-Xəzər ölkələrinin və ABŞ-ın dövlət rəsmilərinin və işgüzar dairələrinin iştirakı ilə “Xəzər Biznes Forumu” keçirilib. Xəzər Siyasət Mərkəzi, ABŞ Ticarət Palatası və Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Əfqanıstanın ABŞ-dakı Səfirlikləri tərəfindən birgə təşkil edilmiş Forumda Trans-Xəzər regionunun iqtisadi inkişaf və sərmayə potensialının gücləndirilməsi üçün imkanlar, regionda həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin ABŞ və iştirakçı ölkələr arasında işgüzar əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və ABŞ şirkətləri ilə yeni tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Forumda çıxış edən xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın regiondakı liderliyini və ölkə rəhbərliyinin uzaqgörən siyasəti nəticəsində indiyədək həyata keçirilmiş və hazırda reallaşdırılan enerji və nəqliyyat bağlantıları layihələrinin, xüsusilə dünyanın ən böyük infrastruktur layihələrindən biri olan Cənub Qaz Dəhlizinin regionun və qitənin dayanıqlı inkişafına və iqtisadi yüksəlişinə əvəzsiz töhfə verdiyini qeyd etdi. Eyni zamanda Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, o cümlədən qeyri-neft sektorunun inkişafı və biznes mühitinin stimullaşdırılması istiaqmətində həyata keçirilən struktur islahatlar barədə məlumat verərək, biznes strukturlarını ölkədə mövcud olan imkanlardan fəal yararlanmağa dəvət etdi. Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf regionlarının işğalının davam etdiyini vurğulayan nazir, sözügedən işğalın regional təhlükəsizliyi və sabitliyi təhlükə altına almaqla tammiqyaslı regional əməkdaşlığa maneə törətdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ərsəyə gəlmiş Trans-Xəzər Forumu 2016-cı ildən etibarən hər il ABŞ-da təşkil olunur.

Press release 27 September 2018 10:52
No:226/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov participated at the Caspian Business Forum on 25 September 2018 in New York
27 September 2018 10:52
On September 25th, policy and business leaders from the United States and the Trans - Caspian corridor countries came together at the Caspian Business Forum New York to discuss the economic and political outlook of the Caspian region. The forum was organized by Caspian Policy Center in partnership with US Chamber of Commerce and embassies of Azerbaijan, Afghanistan, Georgia and Kazakhstan in US. The opportunities of strengthening the economic development and investment potential of the Trans-Caspian region, large-scale projects implemented in the region and their future perspectives, as well as strengthening of the business relations between the US and participating states and new partnership opportunities with the US companies were discussed at the forum.
Addressing the first panel of the forum foreign minister Elmar Mammadyarov outlined the leading role of Azerbaijan in the region, the energy and transport connectivity projects implemented as a result of the perceptive policy of the state leadership, especially the Southern Gas Corridor, one of the biggest infrastructure projects of the world contributing to the sustainable development and economic growth of the continent. Informing the forum participants about the diversification of economy in Azerbaijan, as well as the structural reforms taken in the direction of  development of non-oil sector and stimulation of business environment  in the country, foreign minister invited the business structures to actively benefit from the opportunities in the country. Foreign Minister emphasized that the aggressive policy of Armenia and continuation of the occupation of Nagorno-Karabakh and surrounding territories of Azerbaijan undermines the regional security and stability and impedes the comprehensive regional cooperation.