No:224/23, Ermənistanda “Nemezis” terror əməliyyatına həsr olunmuş abidə ilə əlaqədar bəyanat
Cari ilin 25 aprel tarixində Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində “Nemezis” terror əməliyyatına həsr olunmuş abidənin açılmasını qətiyyətlə pisləyirik.
Bu abidənin Ermənistanın aidiyyəti dövlət qurumlarının icazəsi və təsdiqi ilə hazırlanması, habelə açılış mərasimində hakim partiyanın üzvü olan Ermənistan merinin müavini və digər rəsmilərin də iştirak etməsi Ermənistan tərəfindən terrorçuluq siyasətinin təşviq olunması və tarix boyu həyata keçirdiyi terror əməllərinin təbliğatıdır.
Azərbaycan Demokratik Respublikası və Osmanlı dövlət xadimlərini hədəf alan “Nemezis” terror əməliyyatı zamanı, Osmanlı dövlətinin rəsmi şəxsləri ilə yanaşı, 1920-1922-ci illərdə Azərbaycanın keçmiş baş naziri Fətəli xan Xoyski, Azərbaycan parlamentinin keçmiş sədr müavini Həsən bəy Ağayev, Azərbaycanın keçmiş daxili işlər naziri Behbud xan Cavanşir, Azərbaycanın keçmiş Baş naziri Nəsib bəy Yusifbəyli qətlə yetiriliblər.
Hər kəsə bəllidir ki, Ermənistanda dövlət siyasəti səviyyəsində irəlilədilən terrorçuluq, ASALA və digər erməni terror təşkilatları 1970-1980-ci illərdə dünyanın 22 ölkəsində 235-dən çox terror aktı törədərək, 31 türk diplomatını qətlə yetiriblər. 1980-ci illərin sonundan etibarən Ermənistan Azərbaycana qarşı metro və avtobusların partladılması daxil, 30-a yaxın genişmiqyaslı terrorçuluq aktları törədilib, mülki əhali terrorçuların hədəfinə alınıb.
Azərbaycanlılara qarşı Xocalıda soyqırımının törədilməsində ASALA və onun alt-qolları olan “Arabo” və “Aramo” terrorçu qruplarının yaxından iştirak etməsi məlumdur. Türkiyə diplomatı Kamal Arıkanı qətlə yetirən erməni terrorçu, ASALA üzvü Ambik Sassunyanın Ermənistanda qəhrəmanlaşdırılması, Ermənistanda Nasizmin təbliğinin dövlət siyasətinin tərkib hissəsi olması, SS generalı Njde Qaregin və “Dro” ləqəbi ilə tanınan Drastamat Kanayanın “milli qəhrəman” kimi təbliğ edilməsi, onların adlarının əbədiləşdirilməsi və “Njdeizmin” təbliğatı Ermənistan rejiminin əsl mahiyyətini açıq şəkildə göstərir.
Tarix boyu radikal erməni qruplarının istifadə etdiyi terrorçuluğun Ermənistanda dövlət səviyyəsində dəstəklənməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə qınanmalı, bölgədə sülh və əmin-amanlığın təmin edilməsi üçün Ermənistan tərəfindən terrorçuluq siyasətinə son qoyulmalıdır.
Erməni terrorizmi, ekstremizmi, aqressiv separatizmi və irqi ayrı-seçkiliyin bütün forma və təzahürlərinə qarşı birmənalı və ikili standartlardan kənar şəkildə qəti mübarizə aparılmalıdır.
Ermənistanın bu cür addımları, bu ölkənin Azərbaycan və Türkiyə ilə davam edən normallaşma danışıqları ilə bağlı iddia etdiyi “səmimiyyətini” və “xoş iradəsini” ciddi sual altına qoyur.
Qeyd edək ki, sülh və barışığa aparan yol сinayət və səhvlərin daha çox tərənnüm edilməsindən deyil, bunların etiraf olunmasından keçir.

No:224/23, Statement on the monument to the terrorist "Nemesis" operation in Armenia
We strongly condemn the unveiling of a monument to the terrorist Nemesis operation in Yerevan, the capital of Armenia, on April 25 of this year.
Building this monument with the permission and approval of the relevant government agencies of Armenia, the participation of the Deputy Mayor of Armenia who is a member of the ruling party, as well as other officials in the unveiling ceremony is the promotion of the terrorist policy by Armenia and the propaganda of terrorist acts carried out throughout the history.
During the terrorist Nemesis operation targeting the officials of the Azerbaijan Democratic Republic, as well as the Ottoman Empire, in 1920-1922, along with officials of the Ottoman State, former Prime Minister of Azerbaijan Fatali Khan Khoyski, former Deputy Chairman of the Parliament of Azerbaijan Hasan Bay Aghayev, Former Minister of Internal Affairs of Azerbaijan Behbud Khan Javanshir, former Prime Minister of Azerbaijan Nasib Bey Yusifbeyli were killed.
It is well-known to all that, terrorism promoted in Armenia at the state level, as well as ASALA and other Armenian terrorist organizations committed more than 235 terrorist acts in 22 countries of the world and killed 31 Turkish diplomats in 1970-1980. Since the end of the 1980s, Armenia has committed about 30 large-scale terrorist acts against Azerbaijan, including the bombings of public buses and metro trains, as well as the civilian population has been targeted by terrorists.
It is known that ASALA and its sub-branches Arabo and Aramo terrorist groups were closely involved in committing Khojaly genocide against Azerbaijanis. Heroization of Armenian terrorist, ASALA member Hampig Sassounian, who is the murderer of the Turkish diplomat Kemal Arikan, Nazism propaganda’s constitution of an integral part of the state policy in Armenia, the propaganda of SS General Garegin Nzhdeh and Drastamat Kanayan (known as Dro) as a “national hero”, the perpetuation of their names and the promotion of “Nzhdeism” clearly show the true essence of the Armenian regime.
The support of terrorism at the state level, which has been used by radical Armenian groups throughout history, must be strongly condemned by the international community, and in order to ensure peace and tranquility in the region, the policy of terrorism should be stopped by Armenia.
Armenian terrorism, extremism, aggressive separatism, and all forms and manifestations of racial discrimination must be fought decisively without any ambiguity or double standards.
Such steps by Armenia seriously question the country's alleged “sincerity” and “goodwill” in connection with the ongoing normalization negotiations with Azerbaijan and Türkiye.
It should be noted that the path to peace and reconciliation does not lie in the further glorification of crimes and mistakes but in the recognition of them.