No:223/24, Nazir müavini Fariz Rzayevin Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin 133-cü sessiyasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
17 may 2024 19:54
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin 16-17 may 2024-cü il tarixlərində Strasburq şəhərində keçirilmiş 133-cü sessiyasında iştirak edib.
Sessiyada çıxışı zamanı nazir müavini Azərbaycanın 2020-ci ildə Ermənistanla silahlı münaqişəyə son qoyduqdan sonra hərbi işğal nəticəsində tamamilə dağıdılmış 9 şəhər və 300-dən çox kəndin böyük miqyaslı bərpasını apardığı barədə məlumat verib. O, 4000 minə yaxın soydaşımızın itkin düşdüyünü xatırladıb və ölkəmizin kütləvi mina təhdidi ilə üzləşdiyini, Ermənistanın isə bu məsələlərin həlli ilə bağlı əməkdaşlıq etmədiyini bildirib.
Tərəflər arasında qarşılıqlı olaraq ərazi bütövlüyü və suverenliyin tanınması, habelə dövlət sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında ikitərəfli saziş layihəsi üzrə danışıqlar aparıldığı, ötən həftə iki ölkənin xarici işlər nazirinin danışıqların növbəti mərhələsi üçün görüşdüyü, bu il ərzində iki ölkənin parlament sədrlərinin iki dəfə görüşdüyü, habelə sərhəd delimitasiya komissiyalarının mütəmadi olaraq toplantılarının keçirildiyi və sərhəd xəttinin müəyyən hissəsində delimitasiya ilə bağlı razılıq əldə edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir müavini Fariz Rzayev Azərbaycanın Avropa Şurası qurumları ilə dialoq və qarşılıqlı hörmət əsasında əməkdaşlığa açıq olduğunu, lakin buna baxmayaraq, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının ölkəmizin parlament nümayəndə heyətinin etimadnaməsini təsdiq etməməsinin ədalətsiz bir qərar olduğunu vurğulayıb.
Çıxışı zamanı nazir müavini Fariz Rzayev, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının keçmiş sədri və hazırkı sədrlik üçlüyünün ("Troika") üzvü kimi Azərbaycanın Avropa Şurasının əsas dəyərləri və prinsiplərinə zidd olaraq, Fransa tərəfindən neo-kolonializm ənənələrinin, xüsusilə Yeni Kaledoniyaya qarşı davam etdirilməsindən təəssüfləndiyini diqqətə çatdırıb.
17 may tarixində nazir müavini Fariz Rzayev, eləcə də Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Peyçinoviç Buriçlə görüşüb, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

No:223/24, Press release on the participation and speech of Deputy Minister Fariz Rzayev at the 133rd session of the Committee of Ministers of the Council of Europe
17 May 2024 19:54
The delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Fariz Rzayev, participated in the 133rd session of the Committee of Ministers of the Council of Europe held on 16-17 May 2024 in the city of Strasbourg.
During his speech at the session, the Deputy Minister informed that after ending the armed conflict with Armenia in 2020, Azerbaijan has been carrying out large-scale reconstruction of 9 cities and more than 300 villages completely destroyed as a result of military occupation. He recalled that nearly 4,000 of our compatriots are missing and stated that our country is facing a massive mine threat, while Armenia is not cooperating in addressing these issues.
It was brought to attention that negotiations are being conducted on the draft bilateral agreement based on the mutual recognition of territorial integrity and sovereignty, as well as the inviolability of state borders between the sides, that last week the Ministers of Foreign Affairs of the two countries met for the next stage of negotiations, that the Speakers of the Parliaments of the two countries met twice this year, and that the delimitation commissions are regularly holding meetings and an agreement has been reached on delimitation in a certain section of the border line.
Deputy Minister Fariz Rzayev emphasized that Azerbaijan is open to cooperation with the institutions of the Council of Europe based on dialogue and mutual respect, however, despite this, the decision of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe not to ratify the credentials of our country’s parliamentary delegation is an unjust decision.
During his speech, Deputy Minister Fariz Rzayev also brought to attention that as the former Chair of the Non-Aligned Movement and a current member of its Troika, Azerbaijan regrets the continuation by France of neo-colonial traditions, particularly against New Caledonia, in contradiction with the core values and principles of the Council of Europe.
On 17 May, Deputy Minister Fariz Rzayev also met with the Secretary General of the Council of Europe, Marija Pejčinović Burić, and an exchange of views was held on issues of mutual interest.