No:223/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayevanın Ermənistan Baş naziri N.Paşinyanın Niderlandın Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda çıxışı zamanı səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı şərhi
12 may 2022 09:00
Ermənistan Baş nazirinin Niderlandın Klingendayl Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda çıxışı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız iddialar, o cümlədən humanitar məsələlərlə bağlı həqiqətdən uzaq ittihamlar, Ermənistan rəhbərliyinin iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması məsələsində səmimiyyətdən uzaq olduğunu göstərir.
Birinci növbədə, xatırladırıq ki, Azərbaycan öz ərazilərini işğaldan azad edib bu ərazilərdəki mina problemini, o cümlədən həm 30 ilə yaxın davam edən işğal müddətində sistematik şəkildə, həm də üçtərəfli bəyanat imzalandıqdan sonra əraziləri tərk edərkən Ermənistan tərəfinin məqsədyönlü şəkildə minaları basdırdığını, minaların bölgədə insan həyatına ciddi təhdid doğurduğunu və beləliklə də mina xəritələrinin Azərbaycana təqdim edilməsi üçün Ermənistana təzyiq edilməsi məsələsini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırdığı zaman, əvvəlcə Ermənistan tərəfi ümumiyyətlə, mina xəritələrinin mövcudluğunu inkar edirdi. Daha sonra isə beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələdə mövqeyi ilə üzləşən Ermənistan mina xəritələrini hissə-hissə Azərbaycana təqdim etdi və verilən xəritələrin dəqiqliyi isə 25% təşkil edib. Ümumiyyətlə, Ermənistan tərəfindən mina xəritələrinin təqdim edilməsini humanitar jest kimi qələmə vermək yanlışdır, çünki bu, üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliyi idi.
Üçtərəfli bəyanat imzalandıqdan bu günədək əksəriyyəti mülki şəxs olmaqla, 219 nəfər mina qurbanı olub. Əfsuslar olsun ki, vətəndaşlarımız mütəmadi olaraq, o cümlədən Ermənistan tərəfinin xəritələri təqdim etməsindən, habelə iki dövlət liderinin Brüssel görüşündən sonra da mina qurbanına çevrilirlər. Bu ilin yalnız aprel ayında baş vermiş 9 hadisə nəticəsində 10 nəfər minalardan xəsarər alıb.
30 ilə yaxın Ermənistan tərəfindən darmadağın edilən əraziləri hazırda Azərbaycan yenidən qurur, bərpa edir. Onilliklər ərzində torpaqlarından didərgin düşən insanların evlərinə geri qayıtmasını təmin etmək üçün gecə-gündüz iş görülür. Lakin bu ərazilərdəki geniş miqyaslı mina problemi köçkünlərin öz evlərinə tez qayıtmasına ciddi təhdid doğurur. Bunun yeganə səbəbkarı isə Ermənistanın 30 il ərzində həyata keçirdiyi işğalçı siyasət və dağıdıcı, pozucu fəaliyyətdir.
Belə olduğu halda, Ermənistan Baş nazirinin Azərbaycanı humanitar addımlar atmamaqda, saxlanılan erməni əsilli şəxsləri qaytarmamaqda ittiham etməsi yersiz və əsassızdır. Ermənistan rəhbəri yaxşı olardı ki, öncə Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz şəkildə daxil olan erməni əsilli diversantların Azərbaycanda saxlanma səbəbini anlasın.
Sözsüz ki, humanitar məsələlər sülh gündəliyinin önəmli tərkib hissəsini təşkil edir və məhz bu səbəbdən Azərbaycan hər zaman humanizm prinsiplərini öz fəaliyyətində rəhbər tutub, hətta 44 günlük müharibə zamanı və müharibə sonrası birtərəfli qaydada humanitar addımlar atıb. Lakin, Ermənistan tərəfi nəhayət başa düşməlidir ki, sülh üçün sadəcə danışmaq yox, hərəkət etmək lazımdır.
Lakin, Ermənistan Baş nazirinin Azərbaycana qarşı hələ də əsassız iddialarla çıxış etməsi, bu ölkənin sülh üçün hərəkətə keçmək istəyini ciddi sual altına alır.

No:223/22, Comment of the Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva on the views expressed by the Prime Minister of Armenia N.Pashinyan during his speech at the Institute of International Relations of the Netherlands
The unfounded allegations made by the Armenian Prime Minister against Azerbaijan during his speech at the Clingendael Institute of International Relations in the Netherlands, including untrue accusations on humanitarian issues, show that the Armenian leadership is far from being sincere in the issue of normalizing relations between the two countries.
First of all, we recall that after Azerbaijan liberated its territories from occupation, the country brought to the attention of world community the fact of large scale contamination of these territories by landmines by Armenia, including the deliberate plantings of mines for almost 30 years of occupation, as well as while withdrawing from the territories after the signing of a trilateral statement, the serious threat posed by landmines to human security and appealed to make a pressure on Armenia to release mine maps. Armenia initially denied the existence of the mine maps. Later, facing the position of the international community on this issue, Armenia handed over the mine maps to Azerbaijan in parts, but the accuracy of the maps was 25%. In general, it would be incorrect to describe Armenia's submission of mine maps to Azerbaijan as a humanitarian gesture, as it was Armenia's obligation under international humanitarian law after the signing of the trilateral statement.
Since the signing of the trilateral statement, 219 people, mostly civilians, have been killed by landmines. Unfortunately, our citizens regularly fall victim to landmines, including after the submission of maps by the Armenian side, as well as after the meeting of the two leaders in Brussels. As a result of 9 incidents in April of this year alone, 10 people were injured by landmines.
Azerbaijan is currently rebuilding and restoring the territories destroyed by Armenia for nearly 30 years. Work is being done day and night so that people, who have been expelled from their lands for decades, can return home. However, the large-scale landmine problem in these areas poses a serious threat to the early return of IDPs. The only reason for that is the aggressive policy pursued by Armenia for 30 years and its destructive activities.
In this case, the accusation of the Prime Minister of Armenia against Azerbaijan for not taking humanitarian steps and not returning the Armenian detainees is inappropriate and unfounded. It would be good for the Armenian leader to first understand the reasons for the detention in Azerbaijan of saboteurs of Armenian origin who entered the territory of Azerbaijan illegally.
Of course, humanitarian issues are an important part of the peace agenda, and that is why Azerbaijan has always been guided by the principles of humanism in its activities, even during the 44 days war and after the war, unilaterally took humanitarian steps. However, the Armenian side must finally understand that for peace it is necessary not only to speak, but to act.
However, the fact that the Armenian Prime Minister is still making baseless allegations against Azerbaijan seriously calls into question the country's desire to act for peace.