Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2018 04:03
No:223/18, Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Konfransında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun Bəyanatı
27 sentyabr 2018 04:03
“BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinin dəstəklənməsi: sülh mədəniyyətinə doğru”
26 sentyabr 2018Nyu York
İlk öncə, bugünkü görüşün keçirilməsi və Hərəkatın mövcud prinsipləri, idealları və məqsədlərinin təşviqi istiqamətində sədrlik edərək göstərdiyi səyləri üçün Venesuela Bolivar Respublikasına dərin təşəkkürümüzü bildirmək istərdik.
Tarixi boyunca, Qoşulmama Hərəkatı Bandunq prinsiplərinə sadiq qalmağı təmin edərək beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində əsas rol oynayıb. Dünyanın üzləşdiyi sülh və təhlükəsizliyə qarşı təhdidlər beynəlxalq hüquqi sistemin gücləndirilməsinə və münaqişələrin qarşısını almaq və həll etmək üçün bütün səviyyələrdə ikiqat səylər göstərməyə çağırır. Bu xüsusda, dövlətlərarası münasibətlərdə rəhbər tutulan beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə və onların beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət prinsiplərinə ciddi riayət olunması vacibdir.
Ərazi əldə edilməsi üçün güc tətbiq olunmasının yolverilməzliyi prinsipi və beynəlxalq hüququn ciddi pozuntuları nəticəsində yaranmış vəziyyətlərin tanınmaması öhdəliyi universal şəkildə və qeyd-şərtsiz tətbiq olunmalı və gücləndirilməlidir.
Nəzərdən keçirilən mövzu ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyi məlumdur və bu mövqe ölkənin digər amillər arasında, silahlı təcavüz, etnik təmizləmə və qanunsuz xarici hərbi işğala məruz qalma təcrübəsindən qaynaqlanır.
Venesuelanın Margarita adasında 2016-cı ilin sentyabrında keçirilən NAM XVII sammitində dövlət və hökumət başçıları BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə (Qət/ № 822, 853, 874 və 884) rəğmən, Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişənin həll olunmaması və beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyə təhdid yaratmaqda davam etməsinə öz təəssüflərini ifadə etdilər. Bu həmrəylik Hərəkatın bir daha təcavüz, xarici hərbi işğal və etnik təmizləməyə qarşı böyük sədaqətini nümayiş etdirdi.
Təəssüf ki, Ermənistanla  Azərbaycan arasında münaqişənin həlli ilə bağlı bu gün sizinlə bölüşmək üçün yaxşı xəbərim yoxdur. Ermənistanın yeni rəhbərliyi ziddiyyətli və məsuliyyətsiz bəyanatlar verərək münaqişənin sülh yolu ilə həllində istəksizliyini nümayiş etdirir. Belə təxribatçı yanaşma, danışıqlar prosesində müsbət inkişaflar əldə etməyə xidmət etməyəcək və yerində gərgin olan vəziyyəti daha da pisləşdirəcəkdir.
Biz beynəlxalq ictimaiyyəti beynəlxalq hüquq normalarına uyğun hərəkət etməsi və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini həyata keçirməsi üçün Ermənistana güclü ismarış göndərməyə çağırırıq.
Qoşulmama Hərəkatının Dövlət və Hökumət Başçılarının növbəti Zirvə toplantısı 2019-cu ilin 14-15 iyun tarixlərində Bakıda keçiriləcək. Sammit çərçivəsində 10-11 iyun 2019-cu il tarixlərində Baş Katiblərin Hazırlıq Yığıncağı və 12-13 İyun 2019-cu il tarixlərində Nazirlərin Hazırlıq Yığıncağı keçiriləcəkdir. Bu bizim üçün 2016-cı ilin sentyabrında Venesuela Bolivar Respublikasının Margarita adasında keçirilən dövlət və hökumət başçılarının görüşü və o vaxtdan etibarən keçirilən nazirlərin görüşündən sonra gördüyümüz işlər nəticəsində əldə etdiyimiz tərəqqini qiymətləndirmək üçün gözəl bir fürsət olacaq.
Bakı sammiti ilə Azərbaycan Hərəkatın sədrliyini üzərinə götürəcəkdir. Növbəti sədr qismində biz müharibəyə qarşı və sülhsevər qüvvə kimi Hərəkatın rolunun gücləndirilməsi və BMT-nin Nizamnaməsi və Bandunq prinsiplərinin dəstəklənməsi, həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə çoxtərəfli əlaqələrin təşviq edilməsi, qorunması və gücləndirilməsi istiqamətində səylərimizi əsirgəməyəcəyik.
Azərbaycan Hərəkata sədrliyini bütün üzv ölkələr üçün kritik bir dövrdə qəbul edir və bu, müasir dünyanın çağırışlarına uyğun və effektiv reaksiyalarımızı tələb edir. Azərbaycanın Hərəkata sədrliyi Bandunq prinsiplərinin (2020) 65 illiyi və NAM-in yaranmasının 60 illiyi (2021) ilə üst-üstə düşəcəkdir. Hər iki ildönümü bizə bu günədək əldə edilmiş nailiyyətlərdən bəhrələnmək və qarşılaşdığımız çoxşaxəli və ortaya çıxan problemlərə üzv dövlətlərin ümumi baxışı və birləşdirilmiş gücü ilə necə cavab verməli olduğumuzu əks etdirmək üçün mükəmməl bir məqam olacaq.

No:223/18, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement
At the outset, we would like to express our deep appreciation to the Bolivarian Republic of Venezuela for holding today’s meeting and for its efforts as the current chair of the Movement towards promoting the principles, ideals and purposes of the Movement.
Throughout its history the Non-Alignment Movement has played a fundamental role in strengthening international peace and security by promoting adherence to Bandung Principles.
Challenges to peace and security facing the world nowadays call for strengthening of the international legal order and redoubled efforts at all levels to prevent and resolve conflicts. Strict compliance with generally accepted norms and principles of international law guiding inter-State relations, in particular those relating to respect for sovereignty and territorial integrity of States and inviolability of their international borders, is imperative to that end.
The established principle of the inadmissibility of the use of force for acquisition of territory and the ensuing obligation of non-recognition of situations resulting from serious violations of international law must be applied and enforced universally and unconditionally.
Azerbaijan’s position with regard to the theme under consideration is well known and stems, among other factors, from its experience of facing armed aggression, ethnic cleansing and unlawful foreign military occupation.
At the XVII Summit of the NAM, held in September 2016 in the Island of Margarita, Venezuela, the Heads of State and Government expressed their regret that, in spite of the UN Security Council resolutions (S/RES/822, S/RES853, S/RES/874, S/RES/884), the conflict between Armenia and Azerbaijan remains unresolved and continues to endanger international and regional peace and security.
This solidarity has once again demonstrated the Movement’s strong devotion to the just cause of standing against aggression, foreign military occupation and ethnic cleansing.
Regretfully, I don’t have any good news to share with you today concerning the settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan. New leadership of Armenia demonstrates reluctance in the peaceful settlement of the conflict by making contradictory and irresponsible statements. Such provocative approach will definitely not serve for the positive developments in the negotiations process and will only worsen already fragile situation on the ground.
We call upon international community to send a strong message to Armenia to act in accordance with international law and implement the relevant UN Security Council resolutions adopted with regard to the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict.
The next Summit of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement will be held on14-15 June 2019 in Baku, Azerbaijan. The Summit will be preceded by the Preparatory Meeting of Senior Officials on 10-11 June 2019 and Preparatory Ministerial Meeting on 12-13 June 2019. It will be an excellent opportunity for us to evaluate the progress of our work achieved since last Summit of Heads of State and Government held in Isla Margarita, Bolivarian Republic of Venezuela in September 2016 and Ministerial Meetings held since then.
With Baku Summit Azerbaijan will take over the chairmanship of the Movement. As the next chair we will spare no effort towards further enhancing the role of the Movement as an anti-war and peace-loving force, upholding the UN Charter and the Bandung Principles, as well as promoting, preserving and strengthening multilateralism with the United Nations at its core.
Azerbaijan assumes the chairmanship of the Movement in a critical time for all Member States of NAM, which necessitates our concerted and effective responses to the challenges of contemporary world. Chairmanship of Azerbaijan to the Movement will coincide with the 65th anniversary of Bandung Principles (2020) and the 60th anniversary of the establishment of NAM (2021). Both anniversaries will provide an excellent momentum for us to take stock of the achievements made so far and reflect upon how we, Member States, with shared vision and combined strength should respond to the multifaceted and emerging challenges that we continue to face.