No:223/17, Azərbaycan və Kanada xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
24 avqust 2017 23:20
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Kanada xarici işlər naziri Kristiya Friland arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda iki xalqın qarşılıqlı anlaşma üzərində qurulmuş dost, səmimi əlaqələrindən bəhrələndiyini və iki ölkənin mövqeyinin bir çox beynəlxalq məsələlərdə üst-üstə düşdüyünü bildirib.
Elmar Məmmədyarov ötən illər ərzində Kanadanın Azərbaycanın enerji, infrastruktur və telekommunikasiya layihələrinə cəlb olunması ilə ikitərəfli ticarət və investisiya sahəsində diqqətəlayiq inkişafın müşahidə olunduğunu qeyd edib. Habelə, Nazir qarşılıqlı əlverişli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün iqtisadiyyatın digər sahələrində çoxsaylı imkanların olması faktının Azərbaycan və Kanadanı ruhlandırdığını bildirib.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdə mövcud status-kvonun davamsızlığını vurğulayaraq Kanadanın Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərindən işğalçı qoşunların dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrində bildirildiyi kimi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllinə dəstəyini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Nazir gələcək əməkdaşlıq üçün mövcud potensialın iki ölkənin mənafeyi naminə münasibətlərin əhatə sahəsini müəyyənləşdirmək üçün mükəmməl şərait yaratdığını qeyd edib.
Kanada xarici işlər naziri Kristiya Friland nazir Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində iki ölkə arasında nəzərə çarpacaq dərəcədə genişlənmiş güclü əlaqələrin ildönümünün qeyd edilməsindən məmnunluğun ifadə edib. Habelə o, 1992-ci ildən etibarən iki ölkə arasında, xüsusilə ikitərəfli ticarət və sərmayələrin qoyuluşu sahəsində yaxın əməkdaşlığın inkişaf etdiyini və gələcək illərdə çoxsaylı imkanların üzə çıxarılmasında əlindən gələni əsirgəməyəcəyini bildirib.
Xanım Friland Azərbaycan və Kanadanın növbəti 25 ildə də birgə fəaliyyətinin və çiçəklənməsinin təmin edilməsi üçün iki ölkə tərəfindən təməlin yaradıldığın qeyd edib. O, bu istiqamətdə Azərbaycanla birgə işləməyə, iki ölkə arasında xalqlararası və ticarət əlaqələrinin dərinləşdirilməsinə hazır olduğunu bildirib.

Press release 24 August 2017 23:20
No:223/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Canada had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between the two countries
24 August 2017 23:20
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of Canada Chrystia Freeland had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that two nations enjoy friendly, sincere bonds established on a solid foundation of mutual understanding and stressed that the visions of two states coincide on many international issues.
Elmar Mammadyarov mentioned that over the past years there was remarkable advancement in bilateral trade and investments with Canadian engagement into Azerbaijan’s energy, infrastructure and telecommunications projects. Also Minister said that many opportunities in other sectors of the economy inspire Azerbaijan and Canada to foster advantageous cooperation.
Elmar Mammadyarov, by emphasizing the fragility of existing status-quo of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, highly appreciated the support of Canada to the settlement of the conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan as cemented in UN Security Council resolutions 822, 853, 874, and 884 which also demand the immediate and unconditional withdrawal of occupational forces of Armenia from the territories of Azerbaijan.
Minister mentioned that the immense potential for further cooperation creates an excellent opportunity to substantiate the scope of relationship between two countries for their benefits.
Minister of Foreign Affairs of Canada Chrystia Freeland in the letter addressed to Minister Elmar Mammadyarov expressed her pleasure to celebrate anniversary of the strong ties between two countries that have grown considerably over the past 25 years. Furthermore, she mentioned that two nations have developed a close cooperation since 1992, particularly through bilateral trade and investment relationship and added that she will look forward to pursue the many opportunities that will continue to become available in the years to come.
Minister Freeland pointed out that two nations laid foundation to ensure that Canada and Azerbaijan will continue to collaborate and prosper together for the next 25 years. She said that she will look forward to work to this end and to deepening the people-to-people and commercial ties between two countries.