No:222/22, Azərbaycan Respublikasl Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Paraqvay Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
11 may 2022 20:11
Latın Amerikası dövlətlərinə səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun 10 may 2022-ci il tarixində Paraqvayın xarici işlər naziri Xulio Ariola ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin səviyyəsi yüksək qiymətləndirilib, Azərbaycan -Paraqvay arasında aparılan siyasi dialoqun vacibliyi vurğulanıb. Müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən energetika, kənd təsərrüfatı və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud imkanlar müzakirə edilib.
Azərbaycan tərəfi Paraqvayın ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyi ardıcıl və davamlı şəkildə dəstəklədiyini görə təşəkkür ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan və Paraqvay arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində tərəfdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
10 may 2022-ci il tarixində Paraqvayın paytaxtı Asunsyon şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Paraqvay Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk dəfə olaraq siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Paraqvay tərəfindən isə bu ölkənin xarici işlər nazirinin müavini Raul Rikyardi rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri  siyasi məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti, habelə siyasi, iqtisadi, enerji, kənd təsərrüfatı və humanitar sahələrdə qarşılıqlı tərəfdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Bununla yanaşı, tərəflər regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıblar.

No:222/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Paraguay
11 May 2022 20:11
On May 10, 2022, within the framework of his visit to Latin America, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov met with Paraguayan Foreign Minister Julio Arriola.
At the meeting, the level of relations between the two countries was highly appreciated, and the importance of the political dialogue between Azerbaijan and Paraguay was stressed. The sides discussed opportunities for expanding cooperation in various fields, including energy, agriculture and humanitarian spheres.
The Azerbaijani side thanked Paraguay for its consistent and sustainable support for the territorial integrity and sovereignty of our country.
At the meeting, the sides also exchanged views on partnership between Azerbaijan and Paraguay within international organizations, as well as regional and international security issues of mutual interest.
On May 10, 2022, the political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Paraguay were held for the first time in Asunción, the capital of Paraguay.
The Azerbaijani delegation headed by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov and the Paraguayan delegation headed by Deputy Foreign Minister of this country Raúl Ricciardi during political consultations discussed the current state of bilateral relations, as well as issues of expanding mutual partnership in political, economic, energy, agricultural and humanitarian areas.
Also, the sides exchanged views on the development of prospects for cooperation within regional and international organizations.