Mətbuat şərhi 07 avqust 2019 02:34
No:220/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri c-b Elmar Məmmədyarovun “Türkmənistanın xarici siyasəti və diplomatiyası” jurnalına müsahibəsi
07 avqust 2019 02:34
Qeyri-rəsmi tərcümə.
- Cənab nazir, Siz Türkmənistan Prezidentinin Aktau şəhərində Xəzəryanı ölkələrin dövlət başçılarının V Zirvə toplantısında səsləndirdiyi I Xəzər İqtisadi Forumunun keçirilməsi təşəbbüsünü necə qiymətləndirirsiniz?
- İlk növbədə fürsətdən istifadə edib, Türkmənistan xalqına ən səmimi istəkləri çatdırmaq və sizi bir daha Azərbaycanda ölkənizə ənənəvi olaraq daim hiss etdiyimiz dostluq münasibətlərinə, qardaşlıq hisslərinə əmin etmək istərdim. Bizi tarixən ümumi köklər birləşdirir, coğrafi baxımdan biz Xəzərlə bağlıyıq. Xəzər xalqlarımızın taleyində həmişə mühüm rol oynayıb. Odur ki, heç də təsadüfi deyil ki, istər Azərbaycanda, istərsə də Türkmənistanda Xəzər dənizinin, habelə sahilyanı ölkələr arasında beynəlxalq əməkdaşlığın potensialının açılmasına belə böyük əhəmiyyət verilir.
Bununla əlaqədar olaraq, biz öz tərəfimizdən Xəzər İqtisadi Forumunun çağırılması haqqında Türkmənistan Prezidentinin təşəbbüsünü alqışlayırıq. Bu təşəbbüs tərəfimizdən qəbul edilmiş və beş Xəzəryanı ölkə arasında əməkdaşlığın Xəzəri sülh, mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq zonasına çevrilməsini elan edən Konvensiyanın müddəalarını praktiki məzmunla dolğunlaşdırmaq naminə fəallaşdırılmasının yeni formatına çevriləcək.
- Gələcəkdə Xəzəryanı regionun iqtisadi inkişafında Azərbaycan Respublikasının rolunu və potensialını necə qiymətləndirirsiniz?
- Məlum olduğu kimi, sənayeləşmə erası başlayandan etibarən Bakı istər quruda, istərsə də dənizdə neft-qaz resurslarının mənimsənilməsinin pioneri və əsas mərkəzi olub. Bu, XIX əsrdə də, sovet dövründə də, dövlət müstəqilliyimizin bərpasından sonrakı dövrdə də belə olub. Biz regionumuzun zəngin iqtisadi potensialının açılmasında bu fəal iştirak xəttini davam etdirmək əzmindəyik. Əlbəttə, Azərbaycan Respublikası qonşu ölkələrlə sıx qarşılıqlı fəaliyyəti birgə səylərimizə ciddi təsir edən amil kimi nəzərdən keçirir. Biz həm ikitərəfli və üçtərəfli əsasda, həm də bütün Xəzəryanı dövlətləri birləşdirən əsasda qarşılıqlı faydalı kooperasiyanın müxtəlif formatlarına açığıq. Əsas məsələ budur ki, həyata keçirdiyimiz layihələr ölkələrimizin maraqlarına cavab versin və müxtəlif sahələrdə aramızda mövcud olan əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət etsin.
Azərbaycan öz iqtisadiyyatının strateji inkişaf kursunu, o cümlədən regional əməkdaşlığın birgə inkişafımızın əldə edilməsi naminə daha da genişlənməsi və dərinləşməsi kursunu bundan sonra da ardıcıl olaraq həyata keçirəcək.
-Cənab nazir, mümkünsə, 2019-cu il avqustun 12-də Türkmənbaşı şəhərində keçiriləcək Xəzəryanı Dövlətlərin İqtisadi Forumuna Azərbaycan nümayəndə heyətinin hazırlığı və qarşıdakı görüşlərdən, bu forumda qəbul ediləcək qərarlardan sizin gözləntiləriniz barədə bir neçə kəlmə deyə bilərsinizmi?
- Artıq qeyd etdiyim kimi, Azərbaycan Xəzəryanı ölkələrin iqtisadi əməkdaşlığının möhkəmlənməsinə və zəngin potensialının tam açılmasına çox böyük maraq göstərir. Zənnimizcə, biz Türkmənbaşıda keçiriləcək iqtisadi foruma yetərincə əsaslı şəkildə hazırlaşmışıq. Xəzəryanı ölkələrin əməkdaşlığının bu formatının işə salınmasından bizim əsas gözləntilərimiz qarşılıqlı fəaliyyəti regionda həyata keçirilən mühüm təşəbbüslər çərçivəsində konkretləşdirməkdən ibarətdir. Düşünürük ki, energetika, logistika və digər layihələrin intensivləşdirilməsi ölkələrimizin hər birinin və bütövlükdə Xəzər məkanının maraqlarına xidmət edəcək.
Türkmənistanlı həmkarlarımızı və tərəfdaşlarımızı bu mühüm təşəbbüs münasibətilə bir daha təbrik etmək istərdim. Əminəm ki, bu təşəbbüs həm Türkmənistanın, həm də Azərbaycanın və digər Xəzəryanı dövlətlərin inkişafı naminə nəzərəçarpacaq bəhrələr verəcək.

Response of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammdyarov to the question of the editorial board of “Foreign Policy and Diplomacy of Turkmenistan” magazine regarding the First Caspian Economic Forum
-  Dear Minister, how do you evaluate the initiative of the President of Turkmenistan on hosting the First Caspian Economic Forum, voiced during the Summit of the Heads of Caspian Littoral States in Aktau?
First of all, I would like to take this opportunity to convey my utmost sincere greetings to the people of Turkmenistan and again reiterate traditionally friendly attitude and fraternal feelings that we in Azerbaijan possess towards your country.   Historically, we are united by the common roots, while geographically we are connected by the Caspian Sea which has always played a vital role in the fates of our peoples.  Thus it is not a coincidence that in Azerbaijan, just like in Turkmenistan, we pay so much attention to the unfolding of the potential of the Caspian Sea and international cooperation of the littoral states.
In this regard, we have welcomed the initiative of the President of Turkmenistan on convening the Caspian Economic Forum which will turn into a new format for the intensification of cooperation between the countries of the Caspian “Five” for the sake of elevating the practical content of the Convention adopted by us which announces the transformation of the Caspian into the region of peace, good-neighborhood, friendship and cooperation.
-  How do you envision the role and potential of the Republic of Azerbaijan in the future economic development of the Caspian region?
As is known, since the very beginning of the industrial era, Baku was the pioneer and main center of developing the oil and gas resources both on the land and in the sea.  It was so in the nineteenth century, in Soviet times, and after our state regained its neutrality.  We intend to participate further in the process of unveiling the rich economic potential of our region.  And certainly, the Republic of Azerbaijan considers close collaboration with the neighboring states as a factor which will have a strong impact on our joint efforts.  We welcome various formats of mutually beneficial cooperation both on bilateral and trilateral basis, including the one which unites all the Caspian states.  The main objective is to make sure that all the projects implemented by us coincide with the interests of our countries and serve to further widening of cooperation existing between us in different spheres.
Azerbaijan will continue implementing further its strategic course of economic development through more extensive and deeper regional cooperation for the sake of attaining our joint prosperity.
-  Dear Minister, would you please shortly comment on the preparations of the delegation of Azerbaijan to the upcoming Economic Forum of Caspian States, which will take place on the 12th of August in Turkmenbashi city and your expectations from the upcoming meetings and resolutions to be adopted at this Forum?
As I have already mentioned, Azerbaijan is very interested in the implementation of the projects which fulfill the interests of strengthening economic cooperation and fully developing the rich potential of the Caspian states. Accordingly, we think that we have prepared rather well to the upcoming Economic Forum in Turkmenbashi.  According to our expectations, launching this format aimed at the cooperation of Caspian states will enable to specify the collaboration in the framework of major initiatives realized in the region.  We believe that the growth of energy, logistical and other projects will fulfill the interests of each state and the Caspian region in general.
Once again I would like to congratulate our Turkmen colleagues and partners with the grand initiative which will certainly produce concrete results aimed at the development of Turkmenistan, Azerbaijan and other Caspian states.