No:219/17, Boliviya Çoxmillətli Dövlətinin xarici işlər naziri Fernando Uanakuni Mamani Azərbaycana rəsmi səfər edəcək
Boliviya Çoxmillətli Dövlətinin xarici işlər naziri Fernando Uanakuni Mamani 18 avqust 2017-ci il tarixində Azərbaycanda rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində nazir Fernando Uanakuni Mamani Azərbaycan Respublikasının Baş naziri cənab Artur Rasi-zadə tərəfindən qəbul olunacaq, xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə görüşəcək. Nazirlər Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Boliviya Çoxmillətli Dövləti Hökuməti arasında diplomatik və rəsmi/xidməti pasportlara sahib şəxslərin vizadan azad edilməsi barəsində saziş imzalayacaqlar.

No:219/17, Minister of Foreign Affairs of the Plurinational State of Bolivia Fernando Huanacuni Mamani will pay an official visit to Azerbaijan
Minister of Foreign Affairs of the Plurinational State of Bolivia Fernando Huanacuni Mamani will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on August 18, 2017.
Within the framework of the visit Fernando Huanacuni Mamani will be received by the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Artur Rasi-zade and will meet with the Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov.
Ministers will sign an Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Plurinational State of Bolivia on the exemption of visa requirements for holders of diplomatic and official/service passports.