Mətbuat şərhi 18 avqust 2017
No:218/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Jan Dziedziczakı qəbul edib
Görüşdə Azərbaycanla Polşa arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsinə nəzər salındı və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu ilin iyununda Polşaya rəsmi səfərinin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına mühüm təkan verdiyini qeyd etdi. Polşanın Azərbaycanın mühüm tərəfdaşlarından olduğunu deyən Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında iqtisadiyyat, sərmayələr, nəqliyyat, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu dedi. Həmçinin, Nazir Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafından danışdı və Polşanın Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlığa dair sazişi dəstəkləməsinin təqdir edildiyi bildirdi.
Jan Dziedziczak Azərbaycanın və paytaxt Bakının inkişafının yüksək təəssüratlar doğurduğunu qeyd etdi. O, Azərbaycanın Birinci Avropa Oyunları, Formula 1 kimi mötəbər yarışların keçirildiyi məkan olduğunu bildirdi və 41-ci Ümumdünya Skaut Konfransının Azərbaycanın ev sahibliyi ilə uğurla keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğunu deyən nazir müavini BMT-in Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvlüyünə keçirilən bu ilki seçkilərdə Polşanın namizədliyini dəstəklədiyinə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində cari vəziyyətdən danışdı və BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir münaqişənin BMT TŞ-nın müvafiq qətnamələrində də əks olunduğu kimi, yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı. O əlavə etdi ki, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdləri qəbuledilməzdir.
Görüşdə ictimai diplomatiya və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulandı və razılığa gəlindi ki, gələn il Azərbaycanda Polşa məskənlərinin salınmasının 100 illiyinə dair birgə fəaliyyət proqramı hazırlansın.

No:218/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Deputy Foreign Minister of the Republic of Poland Jan Dziedziczak
Interlocutors reviewed current level of relations between Azerbaijan and Poland and exchanged views on prospects for cooperation in various fields.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev to Poland in June of this year gave an important impetus to the development of relations between the two countries.
E.Mammadyarov said that Poland is one of the important partners of Azerbaijan and said there are vast opportunities for cooperation between the two countries in the fields of economy, investment, transport, energy and other areas.
The Minister also spoke about the development of relations between Azerbaijan and the European Union and noted that Poland's support to the Agreement on partnership between Azerbaijan and the European Union is highly appreciated.
Jan Dziedziczak noted that he is impressed with the development of Azerbaijan and the capital of Baku. He stressed that Azerbaijan has become venue for the important events, such as the First European Games, Formula 1, and others. Added that the 41st World Scout Conference was also successfully held by Azerbaijan.
Noting the cooperation between the two countries within the international organizations, Deputy Minister expressed his gratitude to the Government of Azerbaijan for supporting the candidacy of Poland to the non-permanent seat of the UN Security Council.
Minister Elmar Mammadyarov spoke about the current situation in the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stressed the importance of implementation of the requirements of the UN Security Council resolutions on the conflict. The Minister pointed out that the conflict must be solved only within the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan in accordance with the norms and principles of international law, as reflected in the relevant UN Security Council resolutions. He added that attempts to change states' internationally recognized borders by using force are unacceptable.
The sides underlined the importance of developing cooperation in public diplomacy and culture and agreed on preparation of a joint plan of action on the 100th anniversary of the Polish settlements in Azerbaijan for the year of 2018.