Mətbuat şərhi 31 iyul 2019
No:217/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Beybit İsabayevi Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin Qazaxıstan Respublikası Parlamentindəki Nümayəndiliyinin rəhbəri vəzifəsinə təyin olunması ilə bağlı geri çağrılması və ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin bitməsi münasibətilə qəbul edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Beybit İsabayevi yeni təyinatı münasibətilə təbrik edirərək, gələcək fəaliyyətində ona uğurlar arzuladı. İki ölkə arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirən Nazir Elmar Məmmədyarov, bu əlaqələrin bundan sonra da dərinləşəcəyinə əminlik ifadə etdi.
Səfir Beybit İsabayev, öz növbəsində səmimi təbrikə və diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycan və Qazaxıstan xalqları arasında əlaqələrin ortaq etnik, mədəni və tarixi köklərə əsaslandığını qeyd edən səfir Beybit İsabayev, yüksək səviyyəli dialoqun ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın hərtərəfli inkişafına mühüm təkan verdiyini vurğuladı. Bu əsnada səfir Beybit İsabayev Qazaxıstan Respublikasının Prezidentinin 2017-ci ildə Azərbaycana səfərinin və səfər çərçivəsində imzalanmış sənədlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında xüsusi əhəmiyyətini diqqətə çatdırdı.
Görüş zamanı iki ölkə arasındakı əməkdaşlığın inkişafından, xüsusilə də iqtisadi-ticarət və nəqliyyat və tranzit sahələrində əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə olundu.

No:217/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan upon termination of his diplomatic tenure.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan Beibit İssabayev on the occasion of his appointment to the post of the Head of the Representative Office of the President of the Republic of Kazakhstan in the Parliament of the Republic of Kazakhstan and thus termination of his diplomatic tenure in Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ambassador Beibit İssabayev on his new appointment and wished him success in his future activities. Stressing the high level of cooperation between the two countries, Minister Elmar Mammadyarov noted his confidence that these relations will continue to deepen.
Ambassador Beibit İssabayev expressed his gratitude for sincere congratulations and support provided for his diplomatic activities. Ambassador noted that the relations between the peoples of Azerbaijan and Kazakhstan are based on common ethnic, cultural and historical roots, and high-level dialogue between the two countries gave a significant boost to the development of comprehensive partnership. In this regard, he emphasized the importance of the visit of the President of the Republic of Kazakhstan to Azerbaijan in 2017 and the documents signed in the framework of this visit for further development of bilateral relations.