No:216/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünün Naxçıvan Muxtar Respublikasında yad edilməsi ilə bağlı məlumatı
07 may 2022 21:00
7 may 2022-ci il tarixində AR Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbər heyəti Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibətilə Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər edib. Səfərin məqsədi Ulu öndərin əziz xatirəsinin Heydər Əliyevin anadan olduğu Naxçıvan şəhərində yad edilməsindən ibarət olub.
Naxçıvan Dövlət Milli Dram Teatrında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99 illiyi münasibətilə “Heydər Əliyev və Azərbaycanın xarici siyasəti” mövzusunda konfrans keçirilib və ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatı, siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti ilə bağlı fotoşəkillərdən ibarət sərgi təşkil edilib.
Konfransda AR Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbov və AR xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov çıxış ediblər.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbov çıxışında Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu xarici siyasət strategiyasının Azərbaycanın təhlükəsizliyinin və dövlətçiliyinin etibarlı təminatı olduğunu qeyd edib. O, Ulu öndərin uzaqgörən və müdrik xarici siyasətindən bəhs edərək, Naxçıvan Muxtar Respublikasında xarici siyasətlə bağlı qəbul edilən qərarların sonrakı dövrdə ölkəmizin diplomatik münasibətlər sisteminin mühüm tərkib hissəsinə çevrildiyini vurğulayıb. Heydər Əliyevin xarici siyasət xəttinin uğurlarını vurğulayan Ali Məclis sədri xarici dövlətlərlə bərabərhüquqlu və ölkəmizin mənafeyinə xidmət edən ikitərəfli əlaqələr yaradıldığını, Azərbaycan dünyanın mötəbər beynəlxalq təşkilatlarına üzv seçildiyini, qısa müddətdə Azərbaycan beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaşa çevrildiyini, “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması, tarixi İpək Yolunun bərpası, eləcə də digər strateji nəqliyyat-kommunikasiya layihələri ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunu artırdığını vurğulayıb. Tədbir iştirakçılatının diqqətinə çatdırılıb ki, İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfər də ölkəmizin hərbi qüdrəti ilə yanaşı, həm də ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin böyük müdrikliklə işləyib hazırladığı və ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən xarici siyasət strategiyasının qələbəsidir.
Daha sonra çıxış edən xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ulu öndərin bütövlükdə müasir Azərbaycanın qurulmasında, onun müstəqilliyinin, iqtisadi-siyasi əsaslarının, dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndirilməsində və inkişafında əvəzsiz rolundan danışıb. Azərbaycan xalqının milli maraqlarına əsaslanan xarici siyasət kursunun hazırlanması və aparılmasının ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edib. Məhz ümummilli liderin hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkəmizin həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli səviyyələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu və inkişaf etdirildiyini bildirən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın bugünkü xarici siyasət uğurlarının əsasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin xarici siyasət konsepsiyasının durduğunu ifadə edib. Torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasının Ulu Öndər Heydər Əliyevin ən böyük arzularından biri olduğunu qeyd edən nazir, bu missiyanın Heydər Əliyev irsinin layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən yerinə yetirildiyini, bugün üçrəngli bayrağımızın işağldan azad olunmuş torpaqlarımızda dalğalandığını vurğulayıb. Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı qələbəsi məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəyə yenidən rəhbərliyə qayıtdığı vaxtdan başlanılan genişmiqyaslı dövlətçilik, quruculuq, iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi, ordunun gücləndirilməsi işlərindən başladığını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra qonaqlara Ulu Öndərin həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirən videoçarx nümayiş olunmuşdur.
Daha sonra tədbir Naxçıvan Dövlət Flarmoniyasının təqdimatında Ümummilli lider Heydər Əliyevin sevdiyi və ulu öndərə həsr olunmuş musiqi kompozisiyalardan ibarət xatirə konserti ilə davam edib.

No:216/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the commemoration of the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev in the Nakhchivan Autonomous Republic
07 May 2022 21:00
On May 7, 2022, the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan visited the Nakhchivan Autonomous Republic on the occasion of the 99th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. The purpose of the visit was to commemorate the memory of the Great leader in the city of Nakhchivan, where Heydar Aliyev was born.
A conference entitled "Heydar Aliyev and Azerbaijan's foreign policy" was held at the Nakhchivan State National Drama Theater on the occasion of the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, and an exhibition of photographs on the life, political and state activities of National Leader Heydar Aliyev was organized.
Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov and Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov addressed the conference.
In his speech, Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov noted that the foreign policy strategy authored by National Leader Heydar Aliyev is a reliable guarantee of security and statehood of Azerbaijan. He spoke about the far-sighted and wise foreign policy of the Great leader, emphasizing that the decisions taken in the Nakhchivan Autonomous Republic on foreign policy have become in the subsequent period an important part of the diplomatic relations in the country. Emphasizing the success of Heydar Aliyev's foreign policy line, the Chairman of the Supreme Assembly noted that the establishment of bilateral relations with foreign states that are equal in rights and serving the interests of our country, the election of Azerbaijan as a member of international organizations of the world, the formation of Azerbaijan in a short time as a reliable partner in the international arena, the signing of the "Contract of the Century", restoration of the historical Silk Road, as well as other strategic transport and communication projects have increased the international prestige of our country. It was brought to the attention of the participants of the event that the historic victory in the Second Karabakh war, along with the military power of our country, is also the victory of the foreign policy strategy developed by the National Leader Heydar Aliyev with great wisdom and successfully continued by President Ilham Aliyev.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov spoke about the invaluable role of the Great leader in the establishment of modern Azerbaijan as a whole, the strengthening and development of its independence, economic and political foundations, traditions of statehood. He noted that the preparation and conduct of a foreign policy course based on the national interests of the Azerbaijani people is connected with the name of the Great leader Heydar Aliyev. Minister Jeyhun Bayramov noted that it was after the return of the National Leader to power that cooperation ties were established and developed both at the bilateral and multilateral levels, and stressed that Azerbaijan's current foreign policy successes are based on the foreign policy concept of the Great leader Heydar Aliyev. Noting that the liberation of our lands from occupation was one of the greatest desires of National Leader Heydar Aliyev, the Minister stressed that this mission was fulfilled by the worthy successor of Heydar Aliyev's legacy, President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and that today our tricolor flag is flying in our liberated lands. He noted that Azerbaijan's glorious victory in the 44-day Patriotic war began with the large-scale statehood, construction, economic development and strengthening of the army, which began precisely since the return of National Leader Heydar Aliyev to power.
After the speeches, the participants watched a video demonstrating various periods in the life of the Great leader.
Then the event continued with a memorial concert by the Nakhchivan State Philharmonic, consisting of musical compositions loved by National Leader Heydar Aliyev and dedicated to the Great leader.