Mətbuat şərhi 14 avqust 2020
No:216/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Gürcüstan səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
13 avqust 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Zurab Pataradzeni qəbul etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Gürcüstan arasında münasibətlərin tarixi dostluğa dayandığını və iki ölkə arasında mehriban qonşuluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu diqqətə çatdırdı. Nazir iki ölkə arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin iqisadi, ticarət, enerji, nəqliyyat istiqamətləri ilə yanaşı, humanitar, mədəniyyət, elm və təhsil sahələrində inkişafını qeyd etdi.
Ölkələrimizin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipinə verdiyi qəti dəstəyi və bu mövqeyin beynəlxalq çərçivələrdə birmənalı ifadə olunması məmnunluqla qeyd olundu.
Tərəflər üçtərəfli və çoxtərəfli formatlarda, eləcə də BMT başda olmaqla beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi məsələləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Səfir Zurab Pataradze Xarici İşlər naziri təyinatı ilə əlaqədar səmimi təbriklərini ifadə etdi, həmçinin Gürcüstan Xarici İşlər naziri David Zalkalianinin salamlarını nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırdı.
Səfir, öz növbəsində iki ölkə arasında mövcud yüksək səviyyəli əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra daha geniş şəkildə davam etdirilməsi üçün imkanların olduğunu qeyd etdi.

No:216/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Georgia
On August 13, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Ambassador of Georgia to the Republic of Azerbaijan Zurab Pataradze.
Minister Jeyhun Bayramov said that the relations between Azerbaijan and Georgia are based on historical friendship and that there are existing friendly neighborhood and strategic partnership relations between the two countries. The Minister noted the development of cooperation between the two countries in the economic, trade, energy, transportation, humanitarian, cultural, scientific, and educational fields.
Firm support of both countries to the norms and principles of international law, in particular the principle of respect for the sovereignty and territorial integrity of states, and the unequivocal expression of this position within the international frameworks was noted with satisfaction.
The sides exchanged views on the issues of further expansion of cooperation in trilateral and multilateral formats, as well as within international organizations, including the United Nations.
Ambassador Zurab Pataradze expressed his sincere congratulations to Jeyhun Bayramov on his appointment as the Minister of Foreign Affairs, as well as he conveyed the greetings of Georgian Foreign Minister David Zalkaliani to his Azerbaijani colleague.
On his turn, the Ambassador noted the existing opportunities for further continuation and broadening of the high-level cooperation relations between the two countries.