No:215/24, Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilmiş görüşə dair mətbuat məlumatı
11 may 2024 13:54
10-11 may 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında Qazaxıstanın Almatı şəhərində danışıqlar aparılıb.
Nazirlər delimitasiya üzrə irəliləyişi və bununla bağlı əldə edilmiş razılaşmaları alqışlayıblar. Nazirlər və onların nümayəndə heyətləri “Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında ikitərəfli Saziş” layihəsinin müddəalarının müzakirəsini davam etdiriblər. Tərəflər hələ də fikir ayrılıqlarının mövcud olduğu açıq qalan məsələlər üzrə danışıqları davam etdirməyə razılaşıblar.
Səfər çərçivəsində, nazirlər Qazaxıstanın Baş nazirinin müavini - xarici işlər naziri Murat Nurtleu ilə ayrı-ayrılıqda ikitərəfli, o cümlədən üçtərəfli formatda görüşüblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Ermənistan arasında danışıqlara ev sahibliyi etdiyinə görə Qazaxıstan tərəfinə minnətdarlığını bildirib.

No:215/24, Press release on the meeting between the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia in Almaty, Kazakhstan
On 10-11 May 2024 negotiations were held between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, in Almaty, Kazakhstan.
The Ministers welcomed the progress on delimitation and agreements reached in this regard. The Ministers and their delegations continued discussions on the provisions of the draft bilateral Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Azerbaijan and Armenia. The parties agreed to continue negotiations on the open issues where differences still exist.
During the course of the visit, the Ministers met with Murat Nurtleu, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan, both separately and in a trilateral format.
Minister Jeyhun Bayramov has expressed appreciation to the Kazakhstan side for hosting the negotiations between Azerbaijan and Armenia.