No:215/23, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan əleyhinə 19 aprel tarixli bəyanatına dair şərh
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 aprel 2023-cü il tarixində müsahibəsinə istinadən Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin növbəti dəfə təhrif dolu bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
30 ilə yaxın işğal dövründə 9 şəhər və yüzlərlə kəndi talan edən, 1 milyona yaxın azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə həyata keçirən, onları öz evlərinə qayıtmaq hüququndan məhrum edən, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulması barədə beynəlxalq təşkilatların və tərəfdaşların çağırışlarına məhəl qoymayan Ermənistanın özünü sülhpərvər tərəf kimi göstərməsi və Azərbaycanı etnik təmizləmədə ittiham etməsi riyakarlıq və saxtakarlıq nümunəsidir.
Beynəlxalq öhdəliklərə və hətta Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarına baxmayaraq, sonuncu dəfə Avropa ağırılıqqaldırma çempionatında Azərbaycan bayrağının yandırılmasından da göründüyü kimi, Azərbaycana qarşı nifrət zəminində irqi ədavətin təşviq edilməsini davam etdirən, nifrət zəminində hərəkət edən şəxslərin və etnik-milliyyətçi qrupların fəaliyyətini alqışlayan və belə hərəkətlərə görə cəza verməyən, Azərbaycan əsirlərinə qarşı vəhşiliklər törədən, kütləvi qırğınlar törədən Ermənistanın Azərbaycanın nifrət zəminində hərəkətlər etdiyi iddiasının heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycan tərəfi Azərbaycan ərazisində yaşayan erməni sakinlərin reinteqrasiyası prosesində qərarlıdır. Ermənistan tərəfi bu prosesə müdaxilədən əl çəkməlidir. Azərbaycan ərazisində, Azərbaycan qanunları çərçivəsində yaşamaq istəyən hər bir şəxsin hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasına zəmanət verilir.
Cənab Prezident tərəfindən qeyd edildiyi kimi, ərazilərinin 30 il ərzində işğal altında saxlanmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycan tərəfi Ermənistanla ərazi bütövlüyü və suverenlik prinsipləri əsasında sülh müqaviləsinin imzalanması üzrə təklifin təşəbbüskarı olub. Bunun əksinə, Ermənistan tərəfi nəinki danışıqlar prosesinə müxtəlif bəhanələrlə mane olur, sülh müqaviləsinin mətninə beynəlxalq hüquq prinsipləri ilə birbaşa ziddiyyət təşkil edən məsələləri daxil etməyə cəhd edir, bununla da prosesi uzadır. Ermənistanın sülh müqaviləsi üzrə Azərbaycanın təkliflərinə son 43 gün ərzində heç bir şərh verməməsi də, bu ölkənin nəticə yönümlü danışlıqlarda maraqlı olmamasının nümunəsidir.
Əlverişsiz hava şəraitində Ermənistan ərazisinə keçən və əsir kötürülmüş, beynəlxalq humanitar hüquq prinsiplərinə zidd olaraq qeyri-insani zorakılığa məruz qalmış Azərbaycan hərbçilərinin heç bir hüquqi əsas olmadan, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən insan öldürülməsində ittiham olunması hüququn bütün norma və prinsiplərinə ziddir. Ermənistan XİN-nə məlum olmalıdır ki, cinayətin törədilməsində təqsirləndirilən hər hansı bir şəxsin təqsiri qanunla nəzərdə tutulan qaydada sübuta yetirilməyibsə və bu barədə məhkəmənin əsaslı və qanuni qüvvəyə minmiş hökmü yoxdursa həmin şəxs təqsirsiz sayılır. Görünür ki, hüququn aliliyindən bəhs edən Ermənistan tərəfinin hüququn elementar prinsiplərindən belə xəbəri yoxdur. Bununla yanaşı, Ermənistanın sözügedən addımı göstərir ki, 30 illik işğala son qoyulandan sonra, Azərbaycan sərhədini azaraq keçən erməni hərbçilərinin dərhal Azərbaycan tərəfindən geri qaytarılması kimi etimad quruculuğu tədbirinə qarşılıq vermək niyyəti yoxdur və bu hərəkət qətiyyətlə pislənməlidir.
Hər hansı bir sülhpərvər mesaj kimi təqdim olunan çağırışlar heç bir əməli addımlarla müşayiət olunmursa, əksinə Ermənistan tərəfindən bu kimi saxta mesajlar səslənərkən eyni zamanda, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı iddialara yer verilirsə, 10000 civarında silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən çıxarmaqdan imtina edirsə, Azərbaycanın işğal altında olan 8 kəndini azad etmirsə, Azərbaycan ərazilərində hərbi və siyasi təxribatlarını davam etdirirsə, Ermənistan bu kimi çağırışlarının heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycan tərəfi ilk təşəbbüsü irəli sürən tərəf kimi, ərazi bütövlüyü və suverenlik prinsipləri əsasında Ermənistanla sülh sazişini imzalamağa hazırdır. Bunun üçün, Ermənistan tərəfi Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməli və birmənalı olaraq Qarabağın Azərbaycan ərazisi olduğunu qəbul etməlidir.

No:215/23, Commentary on the April 19 anti-Azerbaijan statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia
19 April 2023 20:55
We strongly reject the fully distorted statement by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, which refers to the interview of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev of April 18, 2023.
Accusation against Azerbaijan in ethnic cleansing and assertion of Armenia to be a peaceful side, who during almost 30-years of occupation period plundered 9 cities and hundreds of villages, carried out ethnic cleansing against 1 million Azerbaijanis, deprived them of the right to return to their homes, and ignored the calls of international organizations and partners to end the occupation of Azerbaijani lands, is an example of hypocrisy and fraud.
Claims by Armenia that Azerbaijan allegedly acts on the basis of hatred is completely baseless, since Armenia, despite the international obligations and even the decision of the International Court of Justice, continues to promote racial enmity on the basis of hatred against Azerbaijan as can also be seen from the burning of the Azerbaijani flag at the European weightlifting championship, welcomes and refuses to punish the activities of persons acting on the basis of hatred, as well as ethno-nationalist groups, committed atrocities against Azerbaijani prisoners, as well as massacres.
Azerbaijan is committed to the process of reintegration of Armenian residents living in the territory of Azerbaijan. Armenia must stop interfering in this process. All rights and freedoms of every person, who wants to live in the territory of Azerbaijan while obeying its laws, are guaranteed.
As mentioned by Mr. President, it was Azerbaijan that initiated the proposal to sign a peace treaty with Armenia based on the principles of territorial integrity and sovereignty, despite its territory being under occupation for 30 years. On the contrary, Armenia not only obstructs the negotiation process with various pretexts, but also attempts to include in the peace agreement issues that are in direct conflict with the principles of international law, thereby prolonging the process. The fact that Armenia did not comment on Azerbaijan’s proposals on the peace agreement during the last 43 days is an example of this country’s lack of interest in result-oriented negotiations.
Accusation by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia against Azerbaijani servicemen, who crossed into the territory of Armenia in adverse weather conditions, and were captured and subjected to inhumane violence contrary to the principles of international humanitarian law, in an alleged murder without any legal basis is against all norms and principles of law. It should be known to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia that if the guilt of a person accused of committing a crime has not been proven in accordance with the law, and if there is no valid and legally binding court judgement, then the person is considered innocent. It seems that Armenia, while talking about the rule of law, is unaware of its basic principles. Furthermore, this step of Armenia shows that it has no intention to reciprocate the confidence-building measure by Azerbaijan such as the immediate return of the Armenian soldiers who got lost and crossed the border of Azerbaijan after the end of the 30-year occupation, and this action should be strongly condemned.
If the appeals presented as a peaceful message are not accompanied by any practical steps, and, in contrast, while these misleading messages are being voiced along with the claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and if Armenia refuses to withdraw its armed forces comprised of 10,000 personnel from the territories of Azerbaijan, if it does not liberate 8 villages of Azerbaijan that are still under occupation, if it continues its military and political provocations in the territories of Azerbaijan, then such messages of Armenia are baseless.
Azerbaijan, as the initiating party, is ready to sign a peace agreement with Armenia based on the principles of territorial integrity and sovereignty. For this, Armenia must give up its territorial claims against Azerbaijan and unequivocally accept Garabagh as the territory of Azerbaijan.