No:215/19, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin mətbuat açıqlaması
26 iyul 2019 08:01
Cari ilin 21 iyul tarixində Qoşulmama Hərəkatına (QH) hazırda sədrlik edən Venesuela Bolivar Respublikasının Karakas şəhərində Hərəkatın Nazirlər Şurasının iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndə heyəti iştirak edib. İclas zamanı gündəlikdə yer alan digər məsələlər ilə yanaşı, QH-nin 21-26 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək 18-ci Zirvə Görüşünə hazırlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Tədbirin sonunda Qoşulmama Hərəkatının məqsəd və prinsipləri ilə əlaqəli beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və sosial-iqtisadi inkişafa dair bir çox məsələlərin əks olunduğu yekun sənəd qəbul olunub.
QH Nazirlər Şurasının Yekun Sənədində Azərbaycan Respublikasının mövqeyini dəstəkləyən bənd öz əksini tapıb. Burada, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq qətnamələrə baxmayaraq Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişənin həll edilməmiş qaldığı, beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyə təhdid yaratmaqda davam etdiyi Nazirlər tərəfindən təsdiqlənir. Həmçinin sözügedən bənddə QH Nazirləri BMT Nizamnaməsində əks olunan gücdən istifadə etməmək prinsipinin vacibliyini bir daha təsdiqləyərək, tərəfləri münaqişənin Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində danışıqlar yolu ilə nizamlanması axtarışını davam etdirməyə çağırırlar.
2012-ci ildən etibarən QH-nin qəbul etdiyi bütün sənədlərdə Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına birmənalı dəstək və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin məhz bu prinsiplər əsasında həllinə çağırış ifadə olunur.

No:215/19, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
26 July 2019 08:01
On 21 July 2019, the Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement (NAM) was held in Caracas, Venezuela as the present chair country of the Movement.
A delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan attended the event. During the meeting, along with other subjects on the agenda, issues related to preparations for the 18th Summit to be held in Baku on 21-26 October 2019 were also discussed.
At the end of the event, a Final Document on the international peace, security and socio-economic development issues, according to the NAM goals and principles, was adopted. The Final Document of the Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement also includes the paragraph on supporting the position of the Republic of Azerbaijan.
In the document, the Ministers reaffirmed that in spite of the United Nations Security Council resolutions, the conflict between Armenia and Azerbaijan remains unresolved and continues to endanger international and regional peace and security. Also in this paragraph, they reaffirmed the importance of the principle of non-use of force enshrined in the Charter of the United Nations, and encouraged the parties to continue to seek a negotiated settlement of the conflict within the territorial integrity, sovereignty and the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
All the documents adopted by the Non-Aligned Movement since 2012, reflect the unequivocal support for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan and call for the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict on the basis of these principles.