Mətbuat şərhi 02 avqust 2017
No:213/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası və Sudan Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə sudanlı həmkarına təbrik məktubu ünvanlayıb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 25 iyul 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Sudan Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə Sudan Respublikasının xarici işlər naziri İbrahim Qandura təbrik məktubu ünvanlayıb.
Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən 25 ildə istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT və İƏT çərçivəsində həyata keçirilən səmərəli əməkdaşlığın iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına təkan verdiyini bildirib.
Nazir həmçinin BMT, İƏT, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyin ifadə edib. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünü pisləyən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyən qətnamələrin qəbul edilməsində dost Sudanın göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığın bildirib.
Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında mövcud dostluq münasibətlərinə söykənərək, birgə səylərlə ikitərəfli əməkdaşlığın Azərbaycan və Sudanın çiçəklənməsi və hər iki xalqın rifahı naminə daha da inkişaf etdirilməsinə nail olunacağına əminliyin ifadə edib.

No:213/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov sent a congratulatory letter to his Sudanese counterpart on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Republic of Azerbaijan and Republic of Sudan
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov sent a congratulatory letter to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Sudan İbrahim Ghandour on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Republic of Azerbaijan and Republic of Sudan on July 25, 2017.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that during the past 25 years effective cooperation forged both in bilateral and multilateral platforms, particularly within the UN and OİC, gave the impetus to the development of relations between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov also expressed his conviction that cooperation within UN, OIC and Non-Aligned Movement will continue to grow further. Elmar Mammadyarov thanked for the support of friendly Sudan within the international organizations and adoption of resolutions condemning Armenia's military aggression against Azerbaijan and supporting the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov based on existing friendly relations between two countries expressed his confidence that joint efforts will ensure the further development of bilateral cooperation for the prosperity of Azerbaijan and Sudan and the well being of both nations.