Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2018 11:00
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyası çərçivəsində keçirilmiş GUAM-Yaponiya Nazirlər görüşündə iştirak etdi.
İclasın yekununda, “GUAM-Yaponiya Mətbuat Açıqlaması” qəbul edildi. Mətbuat açıqlamasında tərəflər BMT Nizamnaməsində əks olunmuş prinsiplər də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərini bir daha təsdiq etdilər və GUAM məkanındakı münaqişələrin suverenlik, ərazi bütövlüyü və dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət prinsipləri əsasında tezliklə həllinə yönəlik beynəlxalq səylərinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Həmçinin, tərəflər regional və regionlararası müstəvilərdə sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin təmin olunması məqsədi daşıyan genişləndirilmiş GUAM-Yaponiya əməkdaşlığının mühüm əhəmiyyətini vurğuladılar və əlaqələrini gələcəkdə daha da genişləndirmək və möhkəmləndirməyə davam edəcəkləri öhdəliklərini bir daha təsdiq etdilər.
Hər iki tərəf yalnız GUAM-Yaponiya əməkdaşlığı üzrə deyil, həmçinin bir sıra regional və qlobal məsələlər üzrə yüksək səviyyəli dialoqu qoruyub saxlamağa maraqlı və hazır olduqlarını bir daha təsdiq etdilər.

Press release 25 September 2018 11:00
Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the GUAM-Japan Ministerial Meeting held on the sidelines of the 73rd session of the UN General Assembly.
The "GUAM-Japan Joint Press Release" was adopted as a result of the meeting. In a press release, the two sides reconfirmed the universally recognized norms and principles of international law, including those enshrined in the Charter of the United Nations and underlined the importance of international efforts with the aim to the soonest settlement of the conflicts in the GUAM area based on the principles of respect to the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the States.
The sides emphasized the utmost importance of enhanced GUAM-Japan interaction, aimed at ensuring peace, security, prosperity and stability on both regional and interregional levels and reconfirmed their commitment to continue to broaden and strengthen their bonds in the future.
The two sides reconfirmed their interest and readiness to further maintain high-level dialogue, not only on the GUAM-Japan cooperation, but also on a wide range of regional and global issues.