Mətbuat şərhi 07 avqust 2020 06:58
No:211/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəsi ilə görüşünə dair məlumatı
07 avqust 2020 06:58
6 avqust 2020-ci il tarixində Xarici İşlər nazir Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəsi Kestutis Yankauskası qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqı (Aİ) ilə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq münasibətlərin Azərbaycan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi. O, Aİ-nin Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəklə bağlı birmənalı mövqeyini məmnuniyyətlə vurğuladı.
Tərəflər Aİ-Azərbaycan əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra məsələlər, o cümlədən enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq, nəqliyyat layihələri, pandemiya ilə mübarizədə həmrəylik və əməkdaşlıq, ikitərəfli münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni hərtərəfli saziş üzrə danışıqların davam etdirilməsi və digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir bu ilin 12 iyul tarixində Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən hərbi təxribat, Ermənistanın nail olmadığı məqsədləri və bölgədəki gərginliyin kökündə duran Ermənistanın təcavüzkar siyasəti barədə qarşı tərəfi məlumatlandırdı. Azərbaycanın münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə sadiq olduğunu, lakin danışıqların imitasiya yox, real və mahiyyət üzrə aparılmalı olduğu vurğulandı. İşğalçı ölkə Ermənistanla, işğala məruz qalan Azərbaycana eyni yanaşmanın nümayiş etdirilməsinin qəbul edilməz olduğunu bildirən Nazir, BMT TŞ qətnamələrinin də tələb etdiyi kimi, işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtmasının zəruriliyini vurğuladı.
Aİ nümayəndəsi sərhəddə baş vermiş gərginliklə bağlı Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin sözçüsünun bəyanatına istinad etdi və bölgədə gərginliyin artmasına səbəb olacaq addımlardan çəkinməyə çağırdıqlarını qeyd etdi. O, Aİ-nin xüsusi nümayəndəsinin də vəziyyəti yaxından izlədiyini və İttifaqın bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında maraqlı olduğunu vurğuladı.
Tərəflər arasında, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 07 August 2020 06:58
No:211/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Foreign Minister Jeyhun Bayramov and the Head of the EU delegation in Azerbaijan
07 August 2020 06:58
On August 6, 2020, Minister Jeyhun Bayramov received Kestutis Jankauskas, Head of the EU Delegation in Azerbaijan.
The Minister noted that Azerbaijan highly appreciates the partnership with the European Union (EU). He noted with satisfaction the EU's firm position in support of Azerbaijan's independence, sovereignty, and territorial integrity.
The sides exchanged views on a number of issues on the EU-Azerbaijan cooperation agenda, including a strategic partnership in the field of energy, transportation projects, solidarity and cooperation in combating the pandemic, a continuation of negotiations on a new comprehensive agreement that will form the legal basis of bilateral relations and other issues.
The Minister informed his interlocutor about the military provocation committed by the Armenian armed forces in the direction of Tovuz district of the Azerbaijan-Armenian border on July 12, 2020, the goals that Armenia failed to achieve, as well as the aggressive policy of Armenia, which stands as a basis for the tensions in the region. It was stressed that Azerbaijan is committed to the resolution of the conflict through negotiations, but the talks should be real and substantive, not imitation. Stating that it is unacceptable to take the same approach to the aggressor state Armenia and Azerbaijan as a victim of aggression, the Minister stressed the necessity of withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan and the return of Azerbaijani IDPs to their homes, as demanded by UN Security Council resolutions.
The EU representative referred to the statement of the Spokesperson of the European External Action Service and noted that the EU called to refrain from actions that provoke tension in the region.
He stressed that the EU Special Representative is also closely monitoring the situation in the region and that the EU is interested in ensuring regional peace and security.